Letošní Noc kostelů otevře v litoměřické diecézi brány 276 kostelů

Milena Davídková 26.května 2023

228731

Již jen týden zbývá do zahájení 15. ročníku Noci kostelů, který se koná v pátek 2. června 2023. V celé České republice je aktuálně přihlášeno 1768 kostelů, z nichž 276 sídlí na území litoměřické diecéze. Do této oblasti patří Ústecký kraj, Liberecký kraj, Středočeský kraj a okrajově Královéhradecký kraj.

228729Noc kostelů je ekumenickým projektem, v němž je zastoupena nejen Římskokatolická církev, ale také další členové Ekumenické rady církví.

Zájem o akci ze strany pořadatelů i návštěvníků každým rokem stoupá. Letos je to v litoměřické diecézi téměř o 30 sakrálních objektů více než v roce loňském. Jedná se tedy o rekordní počet přihlášených kostelů v historii konání v litoměřické diecézi.

Mezi přihlášenými kostely je také 17 nejvytrvalejších účastníků všech ročníků Noci kostelů v severních Čechách. Patří k nim kostely a kaple v Liberci, Děčíně, Litoměřicích, Lounech, Teplicích, Lovosicích, Jablonném v Podještědí, Liběšicích u Žatce a ve Smržovce v Jizerských horách. Všech ročníků v litoměřické diecézi se účastnila též katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích.

Noc kostelů 2023 má na severu Čech ale také úplné nováčky, letos je jich 24. Patří k nim sakrální objekty např. v Kvítkově, Rovensku pod Troskami, Chotiměři, Českém Jiřetíně, Třebenicích nebo ve Vinci. Přihlásily se však také dvě místa, kde kdysi kaple nebo kostel stávaly. Patří k nim zaniklá kaple na Mariánské skále v Ústí nad Labem, dnes poutní místo, kde bude při Noci kostelů slavnostně otevřena naučná stezka. Druhým místem je zaniklý kostel Všech svatých v bývalé obci Radovesice u Bíliny, která musela před 40 lety ustoupit místní těžbě. Radovesický kostel byl 3.3.1983 zasypán, stejný osud potkal i celou obci. Na jejich místě se uskuteční vzpomínkové setkání.

Zapojeny do Noci kostelů jsou letos také zámecké kaple v Děčíně, Jimlíně, Bělé pod Bezdězem, na Červeném hrádku u Jirkova, kaple na hradech Valdštejně a Grabštejně, a kostel v areálu zámku v Konojedech u Úštěku.

228732Pořadatelé připravili pestré kulturní programy, včetně programů pro rodiny s dětmi. Koncerty chrámových sborů, sborů škol základních i uměleckých a vystoupení jednotlivců již získaly své stálé místo. Na své si přijdou milovníci historie při komentovaných prohlídkách, výstupech do kostelních věží či ke zvonům. Seznámení s liturgickými předměty, výstavy fotografií, výtvarné dílničky a poznávací programy pro děti, ochutnávka mešního vína nebo specialit místní farnosti, možnost promluvy s knězem, ztišení nebo zapálení svíčky za blízké v poklidné atmosféře večerního kostela, kaple či modlitebny. Někde bude program probíhat i v nejbližším okolí objektu popř. v přilehlých zahradách.

Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova představí živý Kunratický orloj s historickými osobnostmi, připraven je kulturní program v kostele s výzdobou skleněných výtvorů Jiřího Pačinka, prohlídka místní sklárny a skleněné zahrady. V kostele sv. Petra a Pavla v Mimoni a v kostele sv. Anny v Jedlce zazní zvuk nově odlitých zvonů, které byly slavnostně zavěšeny v květnu tohoto roku. Čerstvě zrekonstruovaná památka, výklenková kaple na cestě z Chotiměře do Velemína, bude během večera slavnostně požehnána. Návštěvníci mohou zavítat do klášterního kostela Narození Panny Marie v Doksanech na noční prohlídku a prohlédnout si i nejstarší románskou část. Za návštěvu jistě stojí nově obnovený kostel cisterciáckého kláštera v Oseku u Duchcova, kostel Zvěstování Panny Marie a 14 Svatých pomocníků v Kadani a areál kostela v Horní Polici. Litoměřičtí návštěvníci mohou využít také speciální autobus, který pojede v 16.30 a 19.00 hodin okruh po církevních památkách z Mírového náměstí na Žitenice, Soběnice a Třebušín. Druhý den, v sobotu 3. června, se mohou sportovně zdatnější návštěvníci vydat v rámci Noci kostelů na svém kole na 20 km okruh se zastávkami u kostelů. Sraz účastníků je v 10 hodin před kostelem Všech svatých v Litoměřicích.

228730Svou Noc kostelů si návštěvníci mohou vybrat z nabídky na webu nebo mohou sledovat i v průběhu večera v mobilní aplikaci, a naplánovat si trasu, kam se během odpoledne, večera či noci podívají. V severních Čechách příchozím poslouží také tradiční programová brožura, která bude k dispozici na většině přihlášených míst nebo ke stažení. Do její tištěné podoby je možné získat poutní razítko z navštíveného kostela.

Každý rok si připomínáme při Noci kostelů významné osobnosti a výročí. Letos patří k duchovním tématům připomínka 150 let od narození sv. Terezie z Lisieux a nezapomínáme ani na patronku rodin, litoměřické diecéze a Libereckého kraje sv. Zdislavu z Lemberka. K dalším tématům patří výročí 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santini-Aichela, 400 let od dokončení díla „Labyrint světa a ráj srdce“ J. A. Komenského, 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a také 600 let od narození Mikuláše Koperníka.

229924V letošním roce si mohou návštěvníci Noci kostelů opět odnést tradiční programové brožury a 4. sérii hracích karet s vyobrazením kostelů v litoměřické diecézi. Novinkou je fotosoutěž pro děti, při které mohou využít vystřihovací papírovou korunku sv. Zdislavy anebo čelenku z růží sv. Terezie s Lisieux. Soutěžní leták s pravidly soutěže obsahuje i připomenutí zajímavých životů obou světic. Dostupný bude v den konání akce i následně i ke stažení z webu.

Noc kostelů 2023 se koná pod záštitou litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta, hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a starosty Města Litoměřice Ing. Radka Löwyho.

Těšíme se na vaši návštěvu 

Milena Davídková, koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi
e-mail: nockostelu@dltm.cz 

Sledujte nockostelu.cz nebo facebookovou stránku Noc kostelů v litoměřické diecézi

228733