Litoměřické varhanní léto 2011 zahájil švýcarský varhaník

Jana Michálková 16.června 2011

Litoměřické varhanní léto 2011 zahájil švýcarský varhaník Mezinárodní hudební festival Litoměřické varhanní léto 2011 byl zahájen. Prvním koncertem letošního 21. ročníku se stalo vystoupení švýcarského varhaníka Jeana-Christopha Geisera. Večerní koncert v katedrále sv. Štěpána navštívilo více než sto posluchačů.

Zahraničního umělce přivítal na radnici místostarosta Karel Krejza. Za Biskupství litoměřické, které je spoluorganizátorem akce, se setkání zúčastnil generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR. Spolu s nimi také tajemník festivalu Roman Pallas, zástupci města a sponzorů festivalu.

Jean-Christophe Geiser je titulárním varhaníkem katedrály v Lausanne. V současné době zde působí jako profesor varhanní hry na místní vysoké škole a také jako děkan pro oddělení hry na varhany a cembalo. V Lausanne vykonává rovněž práci uměleckého ředitele Společnosti pro koncerty v katedrále. Je to renomovaný koncertní umělec prezentující po celém světě skladby všech slohových období varhanní hudby.

Během uplynulých dvaceti ročníků se v rámci festivalu se konalo 116 koncertů, na kterých vystoupilo 111 umělců a souborů z 24 zemí čtyř kontinentů.

 

Program 21. ročníku 2011:

15. června - Jean-Christophe Geiser (Švýcarsko)
29. června - Jaroslaw Wroblewski (Polsko)
27. července - Krzystof Lukas (Německo)
17. srpna - Michal Markuszewski (Polsko)
31. srpna - Dalia Jatautaiye (Litva)
14. září - Jakub Janšta (Česká republika)

Všechny koncerty se budou konat v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích, Dómské náměstí, začátek vždy v 19.00 hodin.

Vstupné: 150 Kč dospělí, 50 Kč děti a studenti.
Prodej vstupenek na místě 30 minut před začátkem každého koncertu.

Více informací na www.varhanni-leto.cz

 

2011-06-16

Na snímku (zleva) generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR, místostarosta města Litoměřice Karel Krejza a varhaník Jean-Christophe Geiser. Foto: Eva Břeňová