Litoměřické varhanní léto zakončila Ebenova hudba

Jana Michálková 9.září 2009

Litoměřický biskup Jan Baxant přivítal ve středu 9. září ve své rezidenci významnou francouzskou varhanici Susan Landale a členy hudebního souboru Schola Gregoriana Pragensis, jejichž večerní koncert v katedrále sv. Štěpána na Dómském náměstí zakončil letošní 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Litoměřické varhanní léto 2009. Koncert připomenul dílo českého hudebního skladatele Petra Ebena při příležitosti jeho nedožitých osmdesátých narozenin.

Mons. Jan Baxant prozradil, že má mezi členy souboru několik přátel a známých. S proslulou světovou varhanicí Susan Landale hovořil francouzsky. Během setkání, jehož se účastnili i zástupci radnice, organizátoři a sponzoři festivalu, biskup provedl hosty historií sídla, v němž svůj úřad zastává. Večer v katedrále pak poukázal na to, že prostor chrámu je prostorem komunikace, a popřál zhruba dvěma stovkám posluchačů, aby jim tato komunikace přinesla duchovní prožitek.

Susan Landale, dlouholetá přítelkyně rodiny Petra Ebena, ukončila koncertem v Litoměřicích své turné po Čechách, kdy vystupovala také v Praze a v Děčíně. Jak přiznala, se Scholou Gregorianou Pragensis, jejímž uměleckým vedoucím je skladatelův syn David, koncertovala vůbec poprvé - v Děčíně a den poté v Litoměřicích. Závěrečné festivalové vystoupení připomnělo skladatelovu hudbu varhanní a vokální. Kromě Ebenových kompozic zaznělo i několik zpěvů gregoriánského chorálu a ukázka z díla francouzského skladatele Jehana Alaina, jehož varhanní hudba byla Ebenovi rovněž velmi blízká.

Susan Landale studovala na Univerzitě v Edinburghu, osmnáct let byla varhanicí v anglikánském kostele sv. Jiří v Paříži. Vyučovala na Národní konzervatoři v Rueil-Malmaison Paříž. Nyní je profesorkou na Královské hudební akademii v Londýně a varhanicí kostela sv. Ludvíka v Invalidovně v Paříži. Zasedá v porotách řady mezinárodních varhanních soutěží. Je propagátorkou hudby Petra Ebena. Anglické Královské kolegium varhaníků jí v březnu roku 2003 udělilo čestný titul „Fellow honoris causa“.

Schola Gregoriana Pragensis patří mezi světové interprety středověké duchovní hudby. David Eben ji založil v roce 1987. Soubor spolupracuje se špičkovými českými a zahraničními hudebníky a skladateli.