Litoměřický Biskup Jan Baxant vysvětil kapličku v zooparku

asdf 22.června 2009

Litoměřický Biskup Jan Baxant vysvětil kapličku v zooparkuChomutov v sobotu navštívil biskup litoměřický Mons. Mgr. Jan Baxant, který vysvětil kapli. Ta je součástí Centra lidového umění v areálu Podkrušnohorském zooparku. Kaple byla zasvěcena sv. Antonínovi z Padovy, jehož svátek na sobotu připadal. Je postavena podle původní stavby, umístěné v obci Krupice v Doupovských horách.

Mons. Mgr. Jana Baxanta přivítala primátorka Chomutova Ivana Řápková společně s radním Pavlem Karlem Markvartem na starobylé radnici. Po prohlídce radnice, muzea a kostela sv. Kateřiny, zavítal biskup do Podkrušnohorského zooparku. Po projížďce zooparkem byl Mons. Mgr. Jan Baxant uvítán chlebem a solí ve skanzenu Stará ves. Poté litoměřický biskup vysvětil kapličku.

Centrum lidového umění začalo vznikat v roce 2005, kdy byla postavena tato hrázděná kaple. Následovala stavba větrného mlýna a hrázděného statku, ve kterém jsou chována krušnohorská plemena domácích zvířat. Ze Soběnic u Úštěku byla dovezena roubenka, zachráněná před demolicí. Součástí centra je také revitalizovaný rybník a lipová alej, na jejímž začátku stojí sloup Nejsvětější trojice.

Podkrušnohorská vesnice se bude v budoucnu dále rozrůstat. Plánuje se dostavba řezbářské dílny, ve které budou návštěvníkům předvedeny ukázky lidových řemesel a nástrojů, dostavěna bude roubenka, vyroste zde také špejchar se sociálním zařízením a nezbytným se stane oplocení areálu.

Podkrušnohorský zoopark vybuduje zmíněné stavby v rámci projektu Centra krušnohorského lidového umění, na kterém spolupracuje se Statutárním městem Chomutov a partnerským městem Annaberg - Buchholz.