Litoměřický biskup navštívil místa postižená povodní

Jana Michálková, Martin Flosman 10.srpna 2010

Litoměřický biskup navštívil místa postižená povodníLitoměřický biskup Jan Baxant zamířil v pondělí 9. 8. 2010 do povodní postižených oblastí severních Čech, aby se zde osobně seznámil s rozsahem škod a povzbudil ty, kteří následky velké vody likvidují.

Cesta litoměřického biskupa vedla na Frýdlantsko, do míst, která povodeň zasáhla během uplynulého víkendu nejvíce. Navštívil Raspenavu a odtud pokračoval do nedalekých Hejnic a Frýdlantu.  „Nebylo jednoduché se sem dostat, tak moc jsou silnice poničené, řekl krátce po příjezdu na místo Mons. Baxant.

V Raspenavě velká voda zaplavila sklepy kostela Nanebevzetí Panny Marie a zdejší fary, kde dosáhla výše zhruba 180 cm. Poškozeny byly kotelna, prádelna a archiv. V přilehlém objektu byly zatopeny  prostory zdejší Charity nebo společenská místnost.

Práce na odčerpání vody z těchto objektů a odklízení poškozeného mobiliáře probíhaly i v pondělí. „Pomáháme a organizujeme pomoc, říká zdejší farář R.D. Miloš Raban. Kláštera a kostela v nedalekých Hejnicích se velká voda nedotkla, ve zdejším Mezinárodním centru duchovní obnovy našli lidé pomoc. „Poskytli jsme azyl přibližně třiceti lidem - deset z nich byli lidé, jejichž domovy byly přímo postiženy povodní, a asi dvaceti turistům, kteří v zaplavené oblasti uvízli, dodal R.D. Raban.

„Jsou tu potřeba hlavně pomocné ruce a peníze, zdůraznil biskup. „Je třeba něco podnikat a shánět pomoc. Jsme v kontaktu s Charitou naší, v Praze i v Hradci Králové, upřesnil. Všechny lidi dobré vůle vyzývá k vzájemné solidaritě a pomoci. „Řekl bych, že nejvíce tu jsou potřeba dobrovolníci. Například naši pastorační asistenti nebo křesťanská mládež, která by nabídla své síly organizacím, zajišťujícím pomoc.

V Raspenavě požádal štáb zpravodajství České televize Mons. Jana Baxanta o krátký komentář k situaci, který byl v přímém vstupu odvysílán ve zprávách v 17 hodin na ČT 24.

Druhá zastávka litoměřického biskupa byla ve Frýdlantě, kde velká voda vyvalila dvanáct metrů kamenné ohradní zdi u farní zahrady, zaplavila sklep fary, vyplavila kapli a hospodářské budovy.  Zaplavila kostel Nalezení sv. Kříže do výšky zhruba 30 cm, kde několik hodin stála a po jejím opadnutí pokrývala podlahu kostela slabší vrstva bahna. Tu celý den odklízel zdejší farář spolu s dobrovolníky. „Lidé jsou soudržní, vzájemně si pomáhají. S prosbou o pomoc se na mě zatím nikdo neobrátil. Uklízí se tu a uklízí..., popsal situaci frýdlantský farář R.D. Vít Audy s tím, že výši škody ještě nelze odhadnout.

Mons. Jan Baxant prohlédl škody a pomocníky povzbudil a poděkoval jim za nezištnou pomoc. Na frýdlantské faře se také setkal se starostou města Danem Ramzerem. Vysoce ocenil nasazení jeho, samosprávy, záchranářů, armády a všech, kteří se potýkají s následky povodní.