Litoměřický biskup potvrdil pravost ostatku sv. Zdislavy

Jana Michálková 6.srpna 2012

Litoměřický biskup potvrdil pravost ostatku sv. ZdislavyJeden z ostatků sv. Zdislavy, hlavní patronky litoměřické diecéze, míří z Jablonného v Podještědí do Brna-Lesné. Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant dnes, v pondělí 6. srpna 2012, podepsal autentiku, tj. listinu prokazující pravost svatých ostatků, a zapečetil relikviář, ve kterém bude ostatek převezen.

 

O ostatek sv. Zdislavy, patronky rodin, požádal farář nové farnosti v Brně-Lesné P. Pavel Hověz, který chystá stavbu nového kostela. „Ostatek je kouskem kosti, které máme uloženy v klášterní kapli, říká strážce hrobu sv. Zdislavy v Jablonném P. Jan Rajlich OP, administrátor Římskokatolické farnosti - děkanství Jablonné v Podještědí a rektor zdejší baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy. „Ostatky sv. Zdislavy byly původně uloženy v kryptě baziliky, malá rakvička s kostmi ale byla v minulosti už několikrát rozpečetěna. Naposledy to bylo za otce Bernarda v roce 2002, kdy z ní bylo několik kostí vybráno a uloženo v naší klášterní kapli, abychom mohli ostatky sv. Zdislavy vydávat. V současné době se nacházejí v kostelech a kaplích po celém světě, dodal P. Rajlich.

Litoměřický biskup dnes pravost ostatku sv. Zdislavy potvrdil. Bylo to poprvé, kdy Mons. Jan Baxant potvrdil pravost svatého ostatku. Poukázal přitom na to, že Pán Bůh obdařil litoměřickou diecézi dary, z nichž můžeme dávat. V biskupské rezidenci v Litoměřicích byla před polednem část kosti naší světice umístěna do malého relikviáře, který byl za přítomnosti biskupa zapečetěn. Ostatek sv. Zdislavy bude předán 7. září při mši svaté v 18.00 hodin v Duchovním centru v Brně-Lesné, kde bude zprvu i uložen, později bude vložen do oltáře tamního kostela.

 

2012-08-06

P. Jan Rajlich OP ukazuje relikviář s ostatkem sv. Zdislavy. Foto Jana Michálková