Litoměřický biskup požehnal v Chrastavě hasičskou techniku

Martin Flosman 8.srpna 2011

Litoměřický biskup požehnal v Chrastavě hasičskou technikuLidé v Chrastavě na Liberecku si v neděli 7. srpna připomněli rok, který uplynul od ničivých záplav. Odpolední vzpomínkové akce, při níž litoměřický biskup Jan Baxant na Náměstí 1. máje požehnal 13 novým hasičským vozům, přihlížely stovky obyvatel.

Setkání s názvem Rok poté se na chrastavském náměstí zúčastnili i starostové dalších měst a obcí, které loni bleskové záplavy postihly. Přítomen byl také místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová.

V 11 hodin vyzvánění zvonů připomnělo čas, kdy loni město zasáhla druhá, ničivější záplavová vlna. Od 14 hodin pokračoval program shromážděním na náměstí.

Hlavním organizátorem akce byl Euroregion Nisa, dobrovolné zájmové sdružení obcí a okresů trojmezí Čech, Německa a Polska. Euroregion Nisa totiž před rokem rozhodl o uvolnění 10 milionů korun z takzvaného Fondu malých projektů pro 13 příhraničních obcí. Každá obec si tak mohla pořídit speciální zásahové vozidlo pro jednotku dobrovolných hasičů. Konkrétně této pomoci využily obce Heřmanice, Višňová, Raspenava, Frýdlant, Dětřichov, Chrastava, Oldřichov v Hájích, Hrádek nad Nisou, Nový Bor, Nová Ves, Bílý Kostel nad Nisou, Lázně Libverda a Skalice u České Lípy. Obce v 11 případech zakoupily shodně terénní Toyotu Hilux se speciální úpravou pro hasiče. Každé vozidlo stálo přibližně necelý jeden milion Kč. Vozidla jsou speciálně upravena pro jízdu těžkým terénem i vodou. Vozy mají také navijáky, aby mohly vytahovat auta či jiné předměty.

Všem, kteří tehdy pomáhali, poděkoval starosta Hrádku nad Nisou a předseda české části Euroregionu Nisa Martin Půta: „Dny po loňské srpnové povodni ukázaly, že na světě je naštěstí dost slušných lidí, kteří podají pomocnou ruku, když je to zapotřebí.  „Vím, že hasiči, když se někde něco stane, nikdy neodmítli a neodmítnou pomoc, poznamenal litoměřický biskup. „Ať požehnání spočine především na lidech, kterým budou tato auta sloužit.

Neděle 7. srpna byla vůbec první návštěvou litoměřického biskupa Jana Baxanta v Chrastavě. Proto po setkání v obřadní síni Městského úřadu a zápisu do pamětní knihy v doprovodu starosty Chrastavy Michaela Canova a místního duchovního správce P. Tomáše Genrta OFM navštívil také farní kostel sv. Vavřince. Zde byl přivítán zástupci farníků, krátce s nimi pohovořil a požehnal jim.

Následně navštívil Domov sv. Vavřince, který se nachází v těsném sousedství kostela v budově fary. Domov pokojného stáří, Domov sv. Vavřince, poskytuje seniorům z Libereckého kraje celoroční pobyt spojený s ošetřovatelskými a pečovatelskými službami. Provozovatelem je Oblastní charita Liberec. Jan Baxant se postupně na pokojích setkal se všemi seniory, kteří zde v současné době žijí. Zajímal se o fungování a chod Domova, pohovořil se zaměstnanci a požehnal všem k jejich práci a službě.