Litoměřický biskup se při návštěvě Hejnic setkal s mladými poutníky a požehnal klášterní pivo Anastas

Milena Davídková 20.srpna 2018

Ve středu 15. srpna 2018 navštívil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant Hejnice. Slavil zde slavnost Nanebevzetí Panny Marie spolu s mladými poutníky z Interdiecézního střediska života mládeže v Příchovicích a s dalšími poutníky z Čech i Moravy, kterých bylo na 250. Slavnostní mši svatou koncelebrovali kněží z budějovické, brněnské i královéhradecké diecéze.
40548

Fotogalerii
ze slavnosti si můžete prohlédnout zde

Po slavnosti svátku Nanebevzetí Panny Marie v hejnické bazilice navštívil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant také Zámecký pivovar Frýdlant. Dostavil se při příležitosti vskutku historické události, neboť pivovar právě stočil první várku Hejnického klášterního piva, které nese jméno Anastas. Světlý jedenáctistupňový svrchně kvašený ležák odkazuje na 300 let trvající historii hejnického františkánského konventu. Je poctou, a hlavně připomínkou odkazu a působení Řádu menších bratří v Hejnicích. Jméno Anastas se vztahuje k jednomu z posledních kvardiánů. Anastas Peer 1894-1973, člen řádu OFM, byl také oblíbeným hejnických farářem.

Litoměřického biskupa v Zámeckém pivovaru uvítal jeho majitel Marek Vávra, který v doprovodu paní sládkové Barbory Kracíkové obnovený provoz představil. Historickou událost si nenechali ujít zástupce libereckého františkánského konventu P. Bartoloměj Černý, farář farností Hejnice, Raspenava a Mníšek u Liberce R.D. Pavel Andrš a ředitel Kláštera Hejnice Jan Heinzl. Hejnické klášterní pivo představuje zcela přirozený návrat k tradici, neboť bývalí majitelé pivovaru, hraběcí rod Clam-Gallasů, františkány pivem vždy zásobovali.
40549

Fotogalerii z návštěvy Zámeckého pivovaru si můžete prohlédnout zde

Zdroj: www.frydlantsko.euautor: R.D. Pavel Andrš
Zdroj: www.frydlantsko.eu, autor: Jan Heinzl
Fotografie: Petr Bíma