Madrid: Slavnostní zahájení a „Brána naděje“

Jana Michálková 17.srpna 2011

Madrid: Slavnostní zahájení a „Brána naděje“Ve španělském Madridu byl včera oficiálně zahájen 26. ročník Světových dnů mládeže (SDM), které budou trvat do neděle 21. srpna a na kterých se mladí lidé z celého světa setkají s papežem Benediktem XVI. Úvodní mši na Plaza de Cibeles sloužil pro statisíce mladých poutníků madridský arcibiskup Antonio María Rouco Varela.

17. 8. 2011 Madrid

Na zahájení SDM se shromáždily početné národní skupiny účastníků, které již během dne naplnily ulice Madridu. Pro českou výpravu byl v Pabellón de Convenciones připraven program se scénkami, písničkami, videoprojekcí a diskusemi. V následujících dnech ji čekají dopolední katecheze a odpolední bohatá kulturní i duchovní nabídka tzv. „Festivalu mladých.

Českou republiku zde mimo jiné reprezentuje výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem „Brána naděje, která byla v úterý odpoledne slavnostně otevřena ve výstavní síni Junta de Retiro District. „Je to výstava o životě člověka od narození do smrti. A samozřejmě to, co člověk potřebuje k životu, je naděje, vysvětlil autor, který osobně provedl návštěvníky vernisáže. Na jeho snímcích se objevuje člověk procházející různými životními etapami, ve kterých se různými způsoby setkává s vírou. Každá fotografie je doplněna o krátké básnické zamyšlení Josefa Mlejnka. Na vernisáži promluvil také pražský arcibiskup Dominik Duka a český velvyslanec ve Španělsku Karel Beran, který poděkoval poutníkům z České republiky za jejich významnou účast na Světových dnech mládeže. „Je to projev vaší dobré vůle a potvrzuje, že naše vlast zaujímá historicky stvrzené a neměnné místo mezi všemi národy světa, které pojí kořeny katolické víry. Tato akce má podle jeho slov mimořádný vliv na mezinárodní politiku a mladí poutníci mohou přinést určité poselství o tom, jaký je náš národ. Velvyslanec Beran připomenul dobré vztahy mezi Českou republikou a Španělskem, zvláště v oblasti kultury. Ta podle něj funguje jako skutečné pojítko, to, co Španělé a Češi mohou vnímat jako nejintenzivnější spolupráci. Fotografie Jindřicha Štreita budou vystaveny v Madridu po celou dobu Světových dní mládeže a potom výstava poputuje i do dalších španělských měst.

Anežka Hesová, tisková mluvčí Českého centra v Madridu

 

Obr

Program pro českou výpravu doprovází hudební skupina Credenc, foto: Vojtěch Podstavek

 

Obr

Jindřich Štreit představuje svou sbírku Brána naděje, foto: Vojtěch Podstavek