Mezinárodní den památek a historických sídel otevře kostely ve Štětí a Chcebuzi

Jana Michálková 10.dubna 2013

Mezinárodní den památek a historických sídel otevře kostely ve Štětí a ChcebuziMěsto Štětí se 18. dubna 2013 zapojí do oslav Mezinárodního dne památek a historických sídel. Na programu se bude podílet i farní obvod Štětí, který zpřístupní kostel sv. Šimona a Judy ve Štětí a kostel sv. Petra a Pavla na Chcebuzi a připraví o nich výklad.

 

Město Štětí se 18. dubna 2013 zapojí do oslav Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci slavnostního dne bude připraven pro štětské základní školy naučný projekt „Toulky štětskou historií. Během 18. a 19. dubna děti ze tří základních škol projdou prohlídkovou trasu místy nejstaršího osídlení města Štětí, která bude doplněna průvodcovským slovem. Vyprávění bude doplněno fotografiemi starého Štětí a prohlídkou štětského kostela sv. Šimona a Judy s freskami od známého barokního malíře Josefa Kramolína.

Zároveň bude speciálně ku příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel otevřen kostel sv. Petra a Pavla na Chcebuzi. Jedná se o jeden z nejstarších kostelů tohoto regionu, který není návštěvníkům běžně přístupný. Původní dřevěný kostel na Chcebuzi byl zasvěcen již roku 993 a je pravděpodobně jedním z dvaceti kostelů, které nechal ve svém českém knížectví postavit Boleslav II. Novostavba chcebuzského kostela pochází z let 1781 - 1784, který je dnes hodnocen jako vynikající barokní architektonická památka se stropními freskami od Josefa Kramolína.

Chcebuzský kostel se otevře veřejnosti v pátek 19. dubna. Pro zájemce o prohlídku bude připravena kyvadlová doprava, která bude odjíždět z Mírového náměstí ve Štětí každou hodinu od 15 do 17 hodin.

Datum 18. dubna bylo pro oslavu historických památek a sídel vybráno v roce 1982 na návrh ICOMOS International organizací UNESCO. Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Český národní komitét ICOMOS, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky pořádají pravidelně slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.

plakat_chcebuz.png

 

Další informace také na stránkách farního obvodu Štětí: www.rkc-stetsko.tode.cz.