Mezinárodní festival sborového zpěvu EUROCHOIR 2012

Mgr. Jaroslav Vávra 9.července 2012

Mezinárodní festival sborového zpěvu EUROCHOIR 2012Semilský kostel sv. Petra a Pavla se v sobotu 14. července 2012 stane svědkem nevšedního koncertu. Zpěváci z 12 evropských i mimoevropských zemí včetně ČR tu přednesou hodinový repertoár. Před vystoupením tohoto unikátního evropského tělesa zazpívá semilská Jizerka. Koncert začíná v 19.00 hodin.

 

Letošní - již 31. ročník - této významné mezinárodní sborové akce pořádá Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci s evropskou sborovou asociací European Choral Association - Europa Cantat v termínu od 7. do 15. července 2012 v Lomnici nad Popelkou. Celotýdenní práce tohoto výjimečného sboru se zúčastní na 40 dobře pěvecky školených mladých zpěváků ve věku od 18 do 30 let. Jejich práce vyvrcholí třemi závěrečnými koncerty - v Lomnici nad Popelkou, Semilech a Praze.

EuroChoir byl založen v roce 1982 a od té doby se střídají organizátorské země tak, aby se účastníci jednotlivých ročníků mohli seznámit s kulturním bohatstvím celé Evropy. Letos zazní ukázky nejen staré, ale zejména současné hudby, a to jak církevní, tak světské, včetně několika lidových písní v nastudování renomovaných sbormistrů, Franze M. Herzoga (Rakousko) a Jaroslava Brycha (Česká republika). Rakouský sbormistr bude se zpěváky nacvičovat své skladby Kyrie (Missa lux caelestis) a Time To Leave, dále Cantate Domino Claudia Monteverdiho a rakouské lidové písně a kompozice. Český dirigent pak díla Bohuslava Matěje Černohorského, Jana Hanuše, Jiřího Temla, Zdeňka Lukáše a Antonína Tučapského a lidové písně v úpravě Miroslava Rajchla. Hlasovou přípravu zpěváků povede Nadia Ladkany (Česká republika), sbormistryně semilské Jizerky.

Festival EuroChoir umožňuje navázat trvalá přátelství mladým lidem z celé Evropy. K posílení mezilidských vztahů a sociálních vazeb v tomto unikátním uměleckém tělese přispívají i společné výlety a akce v rámci doprovodného programu festivalu. Náročná příprava koncertu a pobytu hostí u nás by se neobešla bez pomoci města Semily a vstřícného přístupu římskokatolické farnosti.

Pozvánku najdete zde.