Mezinárodní pouť smíření a žehnání vyhlídky Poustevníkův kámen v Hejnicích

Milena Davídková 14.května 2018

O uplynulé sobotě 5. května 2018 se v Hejnicích konala pouť smíření. Tradice, která odkazuje na připomínku konce II. světové války a usmíření mezi národy na česko-polsko-německém pomezí, se pod Jizerskými horami koná již bezmála třicet let. Pouť letos přilákala na tři stovky věřících. Hlavním celebrantem mše svaté byl farář budyšínské katedrály a děkan Wito Sćapan. Poutním areálem vedle polštiny, němčiny a češtiny, zněla také lužická srbština. Po mši svaté se poutníci přemístili do zahrady kláštera, kde bylo připraveno občerstvení. Program slunečného májového dne ještě nekončil.

Od druhé hodiny se totiž nad Hejnicemi žehnal Poustevníkův kámen. Obnovená vyhlídka na kopci zvaném Na Chatkách se dočkala opravy díky Lesní správě Frýdlant, státního podniku Lesy České republiky. Na projektu zvelebení místa se také podílela Římskokatolická farnost a město Hejnice. K vrcholu vyhlídky kromě žehnajícího hejnického faráře P. Pavla Andrše vystoupali i litoměřičtí farníci od Všech Svatých s P. Józefem Szeligou a poutníci z Polska i Saska. O historii místa pod vrcholem s křížem promluvil ředitel Mezinárodního centra duchovní obnovy Jan Heinzl, který přítomným osvětlil příběh poustevníka i epizodu lesního divadla, které nedaleko od kamene v roce 1914 vzniklo.

Staronový výhled na Jizerské hory a poutní chrám v Hejnicích si určitě nenechte ujít. Od kostela je vzdálen pouhých 20 minut a kromě výhledu vám nabídne i poučení na instalovaných panelech.
J. Heinzl

5. května 2018, Hejnice

Foto: Petr Bíma

Foto: p. Zimmer