Mons. Jan Baxant sloužil v katedrále Floriánskou mši svatou

Jana Michálková 11.června 2010

Mons. Jan Baxant sloužil v katedrále Floriánskou mši svatouLitoměřický biskup Jan Baxant sloužil v pátek 11. června 2010 v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích Floriánskou mši svatou pro hasiče, kteří se sjeli do Litoměřic z různých koutů České republiky a ze zahraničí na Hasičské slavnosti - V. celorepublikový sraz hasičstva s výstavou hasičské techniky (11. – 12. června 2010).

 

 

Mši svatou koncelebroval dómský farář a kanovník Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích P. Jiří Hladík, OCr. Do katedrály nastoupili hasiči v uniformách se zástavami v rukou.

Mons. Jan Baxant v promluvě připomněl význam sv. Floriána - patrona hasičů a všech profesí, které souvisejí s ohněm (hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů), a zdůraznil, že si váží všech těch, kteří naplňují své základní poslání - chrání životy lidí a nezištně poskytují svoji pomoc.

Řekl, že letošní 11. červen je dnem slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, poukázal na to, že srdce je symbolem lidskosti, vztahů a lásky, a zdůraznil Kristovu lásku ke všem lidem. Úcta k Božskému Srdci Páně se rozšířila ve středověku. Podnětem k tomu byla zjevení sv. Markétě Marii Alacoque (1674), ve kterých jí bylo dáno poznat lásku Ježíšova Srdce.

Biskup také zmínil, že 11. červen je svátkem sv. Barnabáše, jednoho z prvních učedníků v Jeruzalémě, jenž se společně se svatým Pavlem věnoval cestám na pohanská území.

Na závěr požehnal a posvětil obraz a sošku sv. Floriána, kterou pak zástupci hasičských sborů odnesli v čele průvodu z katedrály. Hasiči poté přistavili před katedrálu historický hasičský vůz, v němž se s biskupem a dómským farářem vydali na krátkou projížďku po městě.

Mons. Jan Baxant se s hasiči a významnými hosty letošních Hasičských slavností osobně setká v sobotu 12. června odpoledne na litoměřickém výstavišti.