Na skále vystavěná obec Dražejov s kaplí uprostřed v Poddubském Švýcarsku

Martin Flosman 29.srpna 2009

Na skále vystavěná obec Dražejov s kaplí uprostřed v Poddubském ŠvýcarskuV sobotu 29. srpna požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant zrekonstruovanou kapli v Dubé – Dražejově (farnost Deštná). Kaple sv. Jana Nepomuckého prošla v letošním roce celkovou rekonstrukcí, na které se finančně podílela obec Dubá i Ministerstvo kultury.

„Každá stavba má svoje základy v zemi a vystavěna je směrem vzhůru. To našim předkům, kteří nám všechny tyto nádherné architektonické památky zanechali, připomínalo, že i když oni sami chodí po této zemi, mají směřovat výše. A že je zde něco, co je přesahuje a stále bude přesahovat,“ řekl v úvodu dnešní slavnosti biskup Jan Baxant. Při mši sv. se ve své promluvě zmínil o množství soch sv. Jana Nepomuckého a zasvěcení kostelů tomuto světci, a to nejen v českém prostředí. Zdůraznil, že to, co naše předky na jeho osobě přitahovalo, byla věrnost svěřenému poslání, které nezradil.

Právě sv. Janu Nepomuckému je dražejovská kaple zasvěcena. Jedná se o malou návesní kapli z roku 1767 s malou sakristií, vstupním přístavkem ke kůru a nízkou věžičkou se zvonkem. Kaple je součástí obce vystavěné na skalnaté pískovcové plošině.

Na závěr bohoslužby zazpívala paní Eva Pilarová, pobývající zde na své chalupě. Po mši sv. se otec biskup setkal s poutníky, přítomna byla také starostka města Dubá Mgr. Zdenka Šepsová, administrátor farnosti Grzegorz Wolański a jáhen Milan Mordačík, který se na rekonstrukci kaple organizačně podílel.

Nevšedním zážitkem byl výstup na nedaleký vrch Nedvězí (458 m n.m.) s dokonalým kruhovým rozhledem, kde se přítomní pokochali pohledem na „třetinu území“ Čech a otec biskup požehnal okolní krajině a všem, kteří zde žijí.