Nad Liběšicemi se opět rozezní zvon

Jana Michálková 12.února 2015

Nad Liběšicemi se opět rozezní  zvonŘímskokatolická farnost Liběšice u Litoměřic získala zvon, který bude v sobotu 14. února 2015 slavnostně požehnán. Do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie bude zavěšen v úterý 17. února.

 

Po více než 70 letech se nad Liběšicemi u Litoměřic rozezní  zvon. Zdejší farnosti ho darovala farnost Dobrá z ostravsko-opavské diecéze. Ocelový zvon, ulitý ve Vítkovicích krátce po první světové válce, nahradí zdejší umíráček. Po mši svaté v sobotu 14. února 2015 v liběšickém kostele Nanebevzetí Panny Marie bude na nádvoří zdejšího obecního úřadu požehnán a dostane i jméno: Maria.

Liběšická farnost přišla o svoje tři zvony na začátku druhé světové války, kdy byly pro válečné účely zrekvírovány.  Ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie zůstal jen malý zvon-umíráček, který má dnes špatné srdce a je téměř neupotřebitelný. Když se objevila nabídka doberské farnosti, která si pořizovala zvony nové, liběšická farnost obratem zareagovala a o zvon požádala. Ze tří nabízených zvonů z Dobré putovaly dva do královéhradecké diecéze, a ten třetí, největší - do Liběšic. Váží téměř 700 kg a do věže kostela bude jeřábem zavěšen v úterý 17. února v dopoledních hodinách.

Po mši svaté, která začíná v sobotu 14. února v 16.30 hodin, požehná zvon na nádvoří Obecního úřadu Liběšice (odhadem v 17.30 hodin) R.D. Roman Depa.

Srdečně vás na slavnost zveme.