Noc kostelů 2012 na Mostecku

Markéta Hendrychová 13.června 2012

Noc kostelů 2012 na MosteckuNoc kostelů na Mostecku proběhla velmi poklidně v duchu poznání nejen šestice kostelů jako památek, ale především poznání sebe sama při chvílích ztišení v závěru noci, kdy oči návštěvníků hleděly kamsi za plamínky svíček, společné i osobní modlitby k Bohu vycházely opravdu z hloubi duše a nesly se na melodiích písní z Taizé a vše se krásně propojilo.

Nicméně začali jsme v mosteckém kostele sv. Václava, kde P. Grzegorz Czyżewski při mši moudrými slovy otevřel srdce poutníků před cestou plnou zážitků. Po koncertě chrámového sboru Cantores Santci Venceslai se kolona složená z autobusu a několika aut vydala do krásného kostela sv. Jiří v Českých Zlatníkách, kde jsme obdivovali úžasné fresky a oltáře přenesené ze zbouraného kláštera minoritů sv. Františka z Assisi ve starém Mostě. V kostele sv. Jakuba v Bedřichově Světci jsme se vrátili nejdále do historie dochovaných sakrálních staveb na Mostecku a spolu s přednášejícím Martinem Volfem, mosteckým archeologem, pokračovali do bečovského kostela sv. Jiljí. Přes kostel sv. Jana Evangelisty v Malém Březně jsme pak dorazili do téměř plného kostela Povýšení sv. Kříže ve Vtelně. Zde jsme si mohli vychutnat milé řádky z knihy Pavla Brycze „Co si vyprávějí andělé? čtené místními dětmi, zpěv Pěveckého sdružení severočeských učitelů a dvouhodinové rozjímání nad úryvky z Bible, které si připravil jako v loňském roce Kamil Dominik Slapnička.

Návštěvníkům se noc kostelů líbila a často se ptali, kam se pojedeme podívat příště a jestli nebudeme při svíčkách meditovat dříve než za rok, mnozí byli nadšeni poutnickými pasy, do kterých během jedné noci nasbírali již šest razítek...

 

Fotogalerii z Noci kostelů na Mostecku si můžete prohlédnout zde:

http://vtelnozije.rajce.idnes.cz/Mostecka_Noc_kostelu_2012/