Noc kostelů 2012 v Chomutově

Renáta Gubíková 6.června 2012

Noc kostelů 2012 v ChomutověKostel sv. Kateřiny v Chomutově se letos poprvé zapojil do projektu Noc kostelů, který v posledních letech nabývá na síle a popularitě a tak jsme již ani my - Oblastní muzeum v Chomutově, kteří kostel provozujeme - nemohli zůstat stát stranou.

Vzhledem k tomu, že následujícího dne (v sobotu 2. 6. 2012) proběhla v našem muzeu i v kostele sv. Kateřiny tradiční každoroční Muzejní noc, jejímž tématem letos byla židovská kultura a tradice, obě akce (Noc kostelů i Muzejní noc) se nám svým způsobem protnuly a spojily. Noc kostelů jsme tedy zahájili v pátek 1. 6. 2012 v 17.00 vernisáží výstavy Svět synagog, která představuje pohlednice mnoha českých synagog - zaniklých i stojících - ze sbírky Františka Bányaie, předsedy Židovské obce v Praze.

Po vernisáži výstavy již kostel zůstal otevřený a návštěvníci si tedy v rámci Noci kostelů mohli výstavu prohlédnout po celý večer až do 23.00 h. K návštěvě, pokoukání, pokochání i modlitbě ovšem vybízí i kostel samotný a mnoho návštěvníků v rámci Noci kostelů vidělo tento skvost středověké architektury poprvé v životě nebo po hodně dlouhé době. Interiér kostela ze 13. století ve stylu klasické gotiky, příjemně naoranžovělý díky stavebnímu materiálu drnovickému pískovci, působí ve večerních hodinách s atmosférickým osvětlením velice intimně a reprezentativně zároveň. Jeho atmosféra se jistě dotkla nejednoho návštěvníka Noci kostelů.

Pro zájemce o jakékoliv informace, ať už odborné nebo čistě zájmové, byly připraveny dvě průvodkyně, vybavené znalostmi historie a stavebního vývoje kostela.

Bylo pro nás příjemným zjištěním, že interiér kostela zajímal poměrně velký počet návštěvníků i v takto pozdních hodinách. Z celé akce jsme si tedy odnesli velice pozitivní zkušenost a budeme se jí rádi účastnit i v příštích ročnících, které bychom zároveň rádi obohatili o kulturní a duchovní programy a navázali tak na koncepci nedalekého děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie.