Noc kostelů 2012 v Liberci-Ruprechticích

Jolana Těmínová 7.června 2012

Noc kostelů 2012 v Liberci-RuprechticíchVy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc ani temnota. Letošní motto pro nás představovalo milou výzvu. Podařilo se sestavit poměrně velký tým lidí, kteří navzájem spolupracovali a s radostí a nadšením dovedli připravený program ke zdárnému konci.

Na přípravě a realizaci programu se podílelo 22 lidí a pomáhali také senioři ze sousedního Stacionáře u sv. Antonína, kteří pro návštěvníky napekli vynikající perníčky - kostelíčky. V počtu pomáhajících nejsou zahrnuti naši muzikanti ze Scholy od 3A, to se pak počet pomocníků zvyšuje na 27 lidí!

Program jsme se snažili vytvořit pestrý, který by zaujal děti i dospělé a zároveň jsme kladli velký důraz na duchovní charakter večera. Je to nelehká kombinace, ale myslím, že se nám to podařilo a že nikdo z návštěvníků by si nestěžoval na laciný či nudný program.

Do příprav jsme se snažili zapojit všechny věkové skupiny farníků - od dětí až po seniory a výsledkem bylo zdařilé dílo. Lidé, kteří se na přípravách podíleli, se více začali zajímat o dění ve farnosti a téměř všichni nabídli svoji pomoc pro další farní akce. To je zcela určitě  známkou toho, že z odvedené práce měli dobrý pocit.

Kostel navštívilo více než dvě stě lidí a všichni vypadali spokojeně, téměř překvapeně, že v kostele může být tak příjemná atmosféra. Komentáře navštěvníků byly vesměs pozitivní, některé až dojemné.

Co se týče programu, velký úspěch měla naše Schola od 3A, která do zpívání zapojila i děti a paní vychovatelku z diagnostického ústavu, líbilo se stínové divadlo o stvoření světa, úspěch měly i výtvarné dílny, kde si děti mohly vyrobit lucerničku ve tvaru kostelíku. Také kostelní věž byla pod velkým náporem návštěvníků.

Krásný hlavní koncert  Amatérského komorního sdružení proběhl za svitu svíček a přestože končil poměrně pozdě večer, účast lidí byla vysoká.

Závěrečné slovo Otce Bartoloměje, zklidňující písně Scholy, svit svíček... zdálo se mi, že lidé odcházeli do svých domovů téměř neochotně...