Noc kostelů 2014 v Třebušíně

Eva Navrátilová 14.června 2014

Noc kostelů 2014 v TřebušíněAni deštivé počasí, které v průběhu Noci kostelů panovalo na většině území litoměřické diecéze, neodradilo více než padesátku poutníků od návštěvy kostela sv. Mikuláše v Třebušíně na Litoměřicku.

 

Atmosféra  Noci kostelů v kostele sv. Mikuláše v Třebušíně byla velmi krásná. Návštěvníci  si  zapalovali svíce,  prohlíželi  a obdivovali prostory zachovalého barokního kostela  postaveného O. Broggiem, zajímali se o historii chrámu a o osudy  historických majitelů Třebušína, zejména o osudy šlechtického rodu  Kresslů,  jehož  znak je umístěn nad oltářním obrazem sv. Mikuláše.  Někteří se svěřili s tím, jaký  je to  zvláštní pocit  procházet  místy, kde se s úctou  shromažďovali  lidé v předchozích stoletích.  Uvítali, že si mohou prohlédnout všechny prostory, zejména  oratoře, kůr i věž, kde však bohužel chybějí zvony - také oběti nepochopitelných válek.

Děti měly největší radost z toho, že si mohou zazvonit na malý zvonek  a že si mohou prohlédnout varhany a sledovat paní varhanici Brůnovou při hře. Ta se ostatně postarala o nádherný hluboký  zážitek celého večera, protože nás slovem a  hrou těch nejkrásnějších starých písní a skladeb  provedla celým  církevním rokem.  Patří jí velký dík. Jak se mi svěřila jedna z návštěvnic,  už dávno neslyšela tak nádhernou hudbu.  Je obdivuhodné, jaké bohatství  naši předkové shromáždili.