Noc kostelů 2017: První ohlasy

Jana Michálková 10.června 2017

Zveřejňujeme první krátké zprávy v SMS od pořadatelů Noci kostelů 2017:

Hrob: Naše 1. Noc kostelů nás velmi mile překvapila. Až na bouřku, která si dupla právě ve chvíli, kdy jsme chtěli zapálit 400 svící na základech původního evangelického kostela, večer probíhal ve velmi pěkné atmosféře a dle „plánu“. Děkuji za organizaci celé akce a za to, že je. Myslím si, že nejen pro mne, má hluboký duchovní rozměr. Kamila Hanzlíková

Děčín, kostel sv. Václava a Blažeje: Velký zájem byl o prohlídku zvonů a varhan.

Rychnov u Jablonce nad Nisou: Zájem o přednášku kronikáře, lidé využívali možnost zapálit svíčku a koncert měl úspěch. Potěšila vyšší účast než loni.

Česká Kamenice: Tentokrát jsme začali koncertem, následovala komentovaná výstava rakve sv. Filomény a ostatních světců, přednáška o kadidle s kouřovou ukázkou, výstup na věž, komentovaná prohlídka varhan, koncert a opět komentovaná prohlídka varhan. Klidný večer zakončený adorací.

Bohušovice nad Ohří: Překvapivý zájem o kostel, lidé se hojně dotazovali.

Dlouhý Most: Pěkné počasí, souběh více akcí. Letos menší návštěvnost. Možná jsou tím lidé už přesyceni. Jinak vše v poklidu.

Horní Řasnice: Bylo to krásné.

Chomutov, ČCE: Málo lidí, ale povedená akce.

Kořenov – Horní Polubný: Velmi podařený ročník.

Liberec-Hanychov: Největší úspěch měl varhanní koncert.

Liberec, ČCE: Úspěšná byla hra pro děti, umožnila účast rodičům na přednášce. Dřívější začátek, účast rodin.

Zákupy: Předčilo očekávání.

Varnsdorf–Studánka: Noc kostelů na Studánce (dnes část Varnsdorfu) v kostele sv. Františka proběhla za účasti asi šedesáti osob, dospělých i dětí. Byla to již třetí Noc kostelů na Studánce. Přišlo také hodně věřících z Německa. Program připravil Msgr. Winfried Pilz.

Žatec-Radíčeves: Vše proběhlo dle programu, důstojně a lidem se líbilo.

Bitozeves: Krásný den i večer, plný hudby a příjemných setkání.

Teplice (P. Jan Blaha SDB): Akce v Teplicích proběhla ve velmi dobré atmosféře.

Sulejovice (R.D. Roman Depa): Bylo to krásné, Bohu díky.

Rumburk, Loreta: Zájem byl o komentované prohlídky a výklad o liturgickém rouchu, jeho druzích a významu. Přijelo hodně lidí ze vzdálených měst.

Jiříkov-Filipov: Zaujal výklad o hře na varhany a koncert Krásnolipského komorního sboru.

Malá Veleň – Jedlka:

Hezké ráno,
musím konstatovat, že letošní Noc kostelů v kostele sv. Anny proběhla naprosto skvěle. I když bylo plánováno otevření kostela od 17.30 hodin, otevřeli jsme již v 17 hodin, protože probíhala zkouška na varhanní koncert. K mému údivu první skupinka a po ní hned několik dalších, přišla již po páté hodině, protože spěchají dál do severní části. A měli v plánu si jen kostel prohlédnout při cestě zvenčí. Byli velice mile překvapeni, že kostel byl již otevřený, mohli si jej prohlédnout a také slyšeli část připravovaného varhanního koncertu od 19 hodin.
Velký zájem byl také o koncert dvou pěveckých souborů. Jejich vystoupení bylo naprosto vynikající. Zpíval ženský pěvecký sbor Lucinia z Ústí nad Labem, smíšený sbor AMT z Liberce – oba pod vedením Kristýny Přívarové. Na závěr vystoupily oba soubory současně, což vyvolalo bouřlivý potlesk.
Kostel sv. Anny v Jedlce je umístěn mezi město Děčín a severní část (např. Rumburk), takže si návštěvníci prohlédnou kostely v Děčíně, pak navštíví kostel v Jedlce a pokračují dál na sever. Druhá skupina návštěvníků volí opačnou trasu – ze severu do Děčína. Takže značná část jich přicházela až po 23. hodině. Všichni uvítali, že si mohou kdykoliv poslechnout varhany (akustika v kostele je vynikající) a že se mohou podívat na věž ke zvonu, protože dřevěná konstrukce věže již je opravená.
Mnozí návštěvníci vzpomínali, jak kostel postupně chátral v dobách minulých. Ti, kteří zde dlouho nebyli, obdivovali, jak se podařilo kostel uvést do dnešní podoby, což je samozřejmě zásluha Marcela Hrubého, správce farnosti.
Srdečně zdravím a děkuji za zaslané informační materiály, které jsou téměř rozebrané. Srdečně zdravím. Jaroslav Dostál

Velké Žernoseky:

Noc kostelů se účastnilo 42 podepsaných návštěvníků a asi 30 nepodepsaných. Zahájili jsme v 18 hodin zvony po celé obci a zahajovací slovo měl generální vikář Martin Davídek, který velmi hezky přítomné seznámil s průběhem bohoslužeb, s liturgickými předměty, ornáty a tím, co bylo v kostelíku nabízeno k prohlédnutí.
Celým večerem provázela starostka obce, návštěvníky vítala, seznámila s historií a současností kostela sv. Mikuláše. Návštěvníci obdivovali možnost vstupu do horních pater, kde si prohlédli historické věžní hodiny a zvon.
V programu vystoupily děti z naší mateřské školy, které si pak domů odnášely svého vyrobeného anděla. Noc kostelů nabídla milé a klidné zážitky. Děkuji a zdravím! L. Pafelová