Noc kostelů 2019: První výsledky a ohlasy

Milena Davídková 25.května 2019

Desátá Noc kostelů v litoměřické diecézi otevřela na dvě stovky kostelů, kaplí a modliteben. K oficiálně přihlášeným 206 objektům se přidalo i několik dalších, počet zapojených je tedy nyní 211. Počty návštěvnických vstupů jsou prozatím známy od přibližně třiceti sedmi procent zúčastněných (téměř 16 tisíc vstupů).

Ohlasy zveřejníme průběžně na našem facebookovém profilu. Připojte se! Budeme rádi za vaše reakce.

Z prvních krátkých zpráv od pořadatelů

Bitozeves: Moc děkujeme všem návštěvníkům a pomocníkům a těšíme se na další ročník.

Jimlín (Nový Hrad): Přivítali jsme rekordní počet návštěvníků, kteří si užili krásný koncert – varhany, pozoun, housle.

Josefův Důl – Karlov: Lidé velmi vítali otevření kaple, která není nyní využívána a rozvedla se diskuse o jejím obnovení.

Liberec-Hanychov (kostel sv. Bonifáce): Největší zájem byl o výstup na kostelní věž, výstavu obrazů Ilony Chválové, ochutnávku mešního vína, koncertní vystoupení, a vnitřní prostory kostela. Všem se líbilo, v jakém stavu se v současné době kostel nachází. Akce se zúčastnil i otec Bartoloměj.

Malá Veleň – Jedlka: Návštěvníci obdivovali, jak se kostel podařilo obnovit, někteří jej znali pouze z dob dávno minulých. V úvodu večera zazpívala Pěvecká sešlost z Děčína, následoval varhanní koncert Anny Kavánové a během celého večera hrála podle přání návštěvníků na varhany Simona Kosíková. Pro návštěvníky byly připraveny nejen materiály vydané k Noci kostelů, ale i pohlednice a fotografie kostela, upomínkové předměty a publikace o historii kostela. Tu ocenili zejména návštěvníci z Německa. Velký zájem byl také o věž kostela, která je opravená a je možno vystoupat ke zvonu a nahlédnout do půdních prostor. I když bylo zakončení plánované na 23. hodinu, poslední návštěvníci odcházeli až před půlnocí.

Mladá Boleslav (kostel sv. Havla): Akce se opravdu vydařila, všechny části programu byly hojně navštíveny a lidé zůstávali po celou dobu jejich trvání.

Rumburk (Loreta): Krásné vystoupení dětského pěveckého sboru a vernisáž výstavy o historii obce.

Smržovka: Krásný koncert a následně postupné utišování do večerní modlitby.

Ústí nad Labem (kostel apoštola Pavla): Moc hezké a příjemné.

Zahrádky: Koncert barokní loutny v podání Milana Černého byl unikátní svou hravostí i pokorou. Duchovní setkání po 21 letech s knězem a loutnistou, který byl u něj v klášteře na civilní službě. Středověká hra o sv. Barboře sehraná dětmi uchvátila příběhem.

Zákupy: Pohodová Noc kostelů.