Noc kostelů 2021: Tento pátek se opět otevřou brány mnoha sakrálních objektů po celé ČR

Milena Davídková 26.května 2021

Jen pár dní zbývá do 13. ročníku tradiční akce, která opět otevře brány mnoha sakrálních památek po celé České republice. NOC KOSTELŮ se letos koná v pátek 28. května 2021. V tuto chvíli je do Noci kostelů přihlášeno v celé ČR celkem více než 1200 kostelů, kaplí a modliteben, z nichž 213 se nachází na severu Čech (na území litoměřické diecéze). 

Stejně jako v předchozích letech si mohou návštěvníci v litoměřické diecézi vyzvednout tištěný poutnický pas (brožuru) v místech konání akce nebo si ji stáhnout ve formátů pdf zde nebo na webu nockostelu.cz.

Novinkou je aplikace Noc kostelů, kterou je možné si nainstalovat do mobilního zařízení pro systém Android z obchodu Google Play na této adrese: play.google.com/store/apps/details?id=cz.biskupstvi.nockostelu

Vzhledem k tiskové uzávěrce brožury a s ohledem na vývoj situace v souvislosti s COVID-19 a nařízeními Vlády ČR, doporučujeme si před návštěvou akce ještě ověřit aktuální situaci na webu Noci kostelů nebo přímo na webu farnosti, sboru či modlitebny.

Pravidla soutěže k Noci kostelů v litoměřické diecézi na téma "Po stopách sv. Ludmily" si můžete vyzvednout při návštěvě místa zapojeného do Noci kostelů nebo si je můžete stáhnout zde.

Vážení návštěvníci Noci kostelů,
letošní ročník provází opět nejistoty a obavy z nemoci covid. Velmi si vážíme toho, že díky vám je Noc kostelů tolik oblíbená. Letos více než kdy jindy dbáme na bezpečný průběh akce. Ve snaze předejít potížím bychom vás chtěli poprosit o vzájemnou ohleduplnost a respektování aktuálních opatření. Více informací najdete na "Myslíme na bezpečnou Noc kostelů".

Přijměte video pozvání k návštěvě Noci kostelů. Těšíme se na vás. 

Pozdrav Mons. Jana Baxanta, diecézního biskupa litoměřického

Vážení a milí přátelé,

v letošním informačním materiálu pro tento rok 2021, sloužící jako manuál pro organizátory, jsem nalezl mnoho zajímavých poznámek a upozornění. Zaujalo mne snad především uvedení tří možných scénářů pro letošní ročník. Dovoluji si je uvést doslova:

1/ Vše jako dřív. Pandemie pominula.
2/ Koronavirus je tu stále, akce lze pořádat, ale…
3/ Lockdown nás opět uzavírá doma

Je nepochybné, že bychom si všichni přáli, aby platila ona varianta první. Všichni již toužíme po tom, aby se život vrátil do takových obvyklých kolejí, abychom opět mohli pokojně dýchat a volně ve svobodě se setkávat. Nicméně tušíme, že nás pandemická omezení společenského, kulturního a náboženského charakteru, včetně přátelských návštěv našich příbuzných, opět sevřou. Přesto však, bychom neměli ani v nynějším náročném období ztratit inspirace, duchapřítomnost a vynalézavost. Proto obdivuji všechny organizátory loňského i letošního (doufejme, že posledního) ročníku Noci kostelů, že jsou ochotni a schopni podpořit takové způsoby „otevřených kostelů“, že se může stát i něco neobvyklého a dosud nevídaného a nečekaného, že se projeví zdravá lidská touha poznávat a zkoumat vzácná díla našich předků i z jiného úhlu pohledu. Smutné by bylo, kdybychom složili ruce v klín s kapitulujícím povzdechem, že se nedá nic dělat.

Přeji Vám všem, milí přátelé a zájemci o projekt Noci kostelů, aby se Vám i letos něco vzácného, ale dosud skrytého, objevilo v novém světle poznání.

Mons. Jan Baxant
Biskup litoměřický

Tisková zpráva z 25. května 2021 ke stažení

Informace pro návštěvníky Noci kostelů ke stažení

Informace k Noci kostelů sledujte 
vždy aktuálně na: nockostelu.cz


Milena Davídková, koordinátorka pro litoměřickou diecézi. Kontakt: nockostelu@dltm.cz

Projekt NOC KOSTELŮ se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Ústeckého kraje a Libereckého kraje

136304