Noc kostelů v Kostele sv. Martina ve Velemíně

Dominik Faustus 13.června 2024

V pátek 7. června 2024 se uskutečnila celoevropská akce Noc kostelů, do které se zapojilo 1 854 kostelů po celé České republice. Jednalo se již o 16. ročník otevření kostelů, jehož letošním cílem bylo "otevřít nejen dveře našich kostelů a chrámů, ale také dveře lidských srdcí…".
Jednou z obcí, která kostelní dveře otevřela, byla i obec Velemín se svým Kostelem svatého Martina.
Dveře kostela se otevřely se slavnostním zvoněním kostelního zvonu. V rámci programu vystoupil dětský sbor Základní školy ve Velemíně (Velemínské vločky) pod vedením paní učitelky Petry Hájkové, děti ze Základní umělecké školy Lovosice zahrály na dechové nástroje pod vedením pana Jiřího Holečka společně s paní Evou Pelouňkovou a na klavír zahrála paní Petra Dolejší se svou dcerou. Celý večer svým doprovodem provázel Podřipský žesťový kvintet pod vedením kapelníka Pavla Šorka. Místní rodák pan Antonín Kadlec přivítal přítomné na otevření kostela, řekl něco málo o současnosti a historii kostela, seznámil nás se životem svatého Martina.
Pro návštěvníky i vystupující bylo připraveno občerstvení v podobě kávy, čaje a štrůdlů, které pro nás připravili zaměstnanci ze školní jídelny ve Velemíně.
Návštěvníci si mohli prohlédnout interiéry kostela, které zdobily práce dětí ze školy, a mohli si odnést památku v podobě tematicky malovaného kamínku.
Všem zúčastněným patří velké DÍKY a budeme se těšit na další ročník.

Denisa Sladkovská
za obec Velemín

Pátek 7. června 2024, kostel sv. Martina, Velemín