Nové informační materiály v Loretě Rumburk jsou určené dětem

Mgr. Klára Mágrová, farnost – děkanství Rumburk, Jiříkov a Staré Křečany 20.května 2013

Nové informační materiály v Loretě Rumburk jsou určené dětemHravé informační materiály pro dětské návštěvníky vznikají v Loretě Rumburk.

 

České i německé děti a školáci do podzimu letošního roku získají ojedinělé omalovánky a pracovní sešity. Přístupnou formou se díky nim seznámí s historií, architekturou a obrazovým poselstvím barokního mariánského poutního místa - Lorety v Rumburku. Nové česko-německé informační a didaktické materiály pro děti se poprvé představí při Loretánských slavnostech 2013 v Rumburku, které se pořádají v sobotu 14. září 2013. Dětem bude během celodenního hudebního a divadelního programu nabídnuta i speciální prohlídka kulturní památky. Projekt Římskokatolické farnosti - děkanství Rumburk „Rumburská Loreta pro děti podporuje Ministerstvo kultury a Česko-německý fond budoucnosti.

Památkově chráněná Loreta v Rumburku hraje významnou roli v náboženském cestovním ruchu severních Čech. Ročně ji navštíví na 8 000 návštěvníků a poutníků z České republiky a zahraničí. Celoroční doprovodný kulturní program v Loretě Rumburk je zaměřen na rodiny s dětmi. Vytvořený česko-německý informační materiál poslouží dětským návštěvníkům a umožní jim smysluplné prožití času při návštěvě loretánské kaple s ambitem. Informační materiál bude prvním svého druhu mezi církevními památkami v regionu Českého Švýcarska. Určen je dětem předškolního věku a žákům 1. stupně základních škol z České republiky a Spolkové republiky Německo. Na jeho vzniku se podílí rumburská malířka Ivana Frimlová. Omalovánky, pracovní sešit, dřevěné pexeso a domino seznámí děti hravou formou s loretánskou legendou a životem Svaté rodiny, s níž je spjata Svatá chýše. Přiblížena bude i malířská a sochařská výzdoba křížové chodby a kaple Svatých schodů, která souvisí s poselstvím církevních svátků - Velikonoc a Vánoc. Opomenuti nebudou ani dospělí návštěvníci. Do němčiny, angličtiny, francouzštiny a ruštiny se přeloží písemný průvodce historií, architekturou a ikonografií rumburské Lorety.

 

Ukázka omalovánky loretánské legendy (kresba Ivana Frimlová):

Kopie