Nový projekt „Píšťalka“ pro záchranu bohosudovských varhan

Milena Davídková 2.prosince 2022

První adventní neděli se na stránkách spolku varhanybohosudov.cz/projekt-pistalka rozeběhla benefiční aukce, jejíž výtěžek půjde na opravu varhan. Chcete pro sebe nebo své blízké krásný vánoční dárek a ještě navíc pomoc? Pak se s námi do ní zapojte. Už nyní si můžete galerii děl prohlédnout a zadat nezávazně svojí e-mailovou adresu, aby vás systém upozornil, kdy právě jde váš obrázek do aukce. Každý obrázek má svůj příběh. V minulých dnech jsme vám je představovaly na našich FB stránkách spolku i s informacemi, které nám poskytovali sami autoři.

Podrobnosti k projektu:

Hlas každých varhan vzniká rozechvěním vzduchu v píšťalách od těch největších v tónech hlubokých, až po píšťalky nejmenší, vydávající vysoké tóny. Nechali jsme se tedy inspirovat píšťalkami a připravili jsme projekt „PÍŠŤALKA“, který není primárně hudebním, ale výtvarným.

KDYŽ UMĚNÍ POMÁHÁ. Oslovili jsme několik desítek profesionálních i amatérských výtvarníků a s potěšením Vám můžeme oznámit, že naprostou většinu z oslovených tento projekt tak zaujal, že se do něj velmi ochotně zapojili. Vytvořili umělecká díla na společný formát, jehož základem je překližková deska o rozměrech A4 a malá dřevěná píšťalka. Svá díla po dokončení zcela zdarma předala našemu spolku a v konečné fázi je nabídneme v aukci k prodeji. Podstatná část výtěžku z aukce bude věnována do veřejné sbírky na obnovu varhan v Bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Bohosudově.

Slavnostní vernisáž výstavy všech darovaných uměleckých děl proběhla 17. 9. 2022 v prostorách poutní baziliky v Bohosudově v rámci Bohosudovského festivalu. Atmosféru doplnil hrou na varhany pan Radek Rejšek, regenschori pražské Lorety. Vystaveno bylo všech 64 děl vytvořených různými technikami, od fotografie, malby, koláže, přes techniky práce s tkaninami, přírodninami nebo sklem, až po krásné keramické varhany i s varhaníkem.

U příležitosti otevření výstavy byla také zpřístupněna elektronická galerie všech děl na webových stránkách spolku varhanybohosudov.cz/projekt-pistalka.

208505Pro zájemce o koupi některého z děl, byla vlastní aukce zahájena první adventní neděli 27. listopadu 2022 elektronicky na webu spolku. Do aukce bude zařazeno každý den několik vybraných děl a každé bude v aukci přesně po dobu 7 dnů. Nabídka posledních děl bude zahájena 16. prosince a ukončena 23.prosince 2022. U každého z děl si můžete už nyní zadat emailovou adresu pro upozornění, kdy zrovna váš „obrázek“ půjde do aukce. 
V případě, že se v akci některé dílo neprodá, bude možnost jeho přímého prodeje na závěrečné výstavě neprodaných děl v průběhu svátků Vánoc a to v Bazilice Paní Marie Sedmibolestné v Bohosudově.

Všem zúčastněným výtvarníkům bychom chtěli nejen touto cestou vyjádřit upřímné poděkování.

Naše příznivce, hudební a výtvarné přátele a vás všechny srdečně zveme na virtuální prohlídku výstavy děl a budeme velice rádi, pokud se najdou mezi vámi zájemci, kteří si v aukci jednotlivá díla zakoupí. 

Za Spolek pro záchranu bohosudovských varhan
Lenka Doubková

Fotogalerie:  Adventní koncert v bohosudovské bazilice