Nový zvon pro Jetřichovice

Mgr. Marcel Hrubý, správce farnosti 26.září 2013

Nový zvon pro JetřichoviceV Jetřichovicích na Děčínsku bude v sobotu 28. září 2013 ve 14 hodin u kostela sv. Jana Nepomuckého požehnán nový zvon.

 

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Jetřichovicích prochází v letošním roce generální rekonstrukcí a bohoslužby jsou až do Vánoc v kostele zrušeny (jsou demontovány lavice, podlaha, oltáře, kazatelna).

Nový zvon pro jetřichovický kostel nese jméno Svatý Prokop, jeho hmotnost je 299 kg a tón zvonu je e 2.

Jetřichovickou farnost tvoří obce Jetřichovice, Vysoká Lípa a Rynartice. Přifařené obce mají v kostele zasvěceny boční oltáře.

Tento zvon je zvonem přifařené obce Rynartice, které je sv. Prokop patronem. V roce 2007 byl do zvonice zavěšen zvon sv. Anny, patronky Vysoké Lípy, který má tón c 2 a hmotnost 374 kg. Největším zvonem ve zvonici je 500 let starý zvon, pocházející z některého ze zrušených kostelů v Litoměřicích (byl sem převezen za josefínských reforem v 80. letech 18. století), ten je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému, jeho tón je a1 a hmotnost přibližně 800 kg.

Všechny tři zvony budou vyzvánět z věže o nedělích před bohoslužbou a v pravé poledne. Přes týden pak jednotlivě ráno v poledne a večer.

Zvon bude vyzdvižen do věže v týdnu po 30. září a ihned ten den se rozezní díky automatickému ovládání se zbývajícími dvěma zvony.

 

Před týdnem byly požehnány dva nové zvony v Srbské Kamenici (http://dltm.cz/zehnani-zvonu-v-srbske-kamenici).