Novým papežem se stal kardinál Jorge Mario Bergoglio

Jana Michálková 13.března 2013

Novým papežem se stal kardinál Jorge Mario BergoglioNovým papežem Římskokatolické církve se stal argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Zvolil si jméno František.

 

Máme papeže

Nad Sixtinskou kaplí se dnes krátce po 19.00 objevil bílý dým značící zvolení nástupce Benedikta XVI. Konkláve vybralo v pátém kole tajné volby za 266. papeže argentinského jezuitu kardinála J. M. Bergoglia, Františka.

Vatikán: Papež František ve své první řeči na veřejnosti poděkoval kardinálskému sboru za to, že ho určil jako nového římského pontifika; doslova řekl, že si ho „vybrali skoro až na druhém konci světa.

Poděkoval za zvolení a v modlitbě úvodem vzpomněl svého předchůdce Benedikta XVI., následovala přímluva za přítomné a celý svět, „aby zavládlo bratrství. Jak sám řekl, vydává se teď na cestu evangelizace.

Přítomné věřící vyzval k tiché modlitbě za něj osobně a požehnal nejen shromáždění na svatopetrském náměstí či celému světu, ale i rozhlasovým posluchačům, divákům televizí a těm, kteří sledují nová média.

František Jemelka, tiskové středisko ČBK (www.cirkev.cz)

 

 

Novým papežem byl zvolen kardinál Bergoglio

Sbor kardinálů-volitelů dnes (13. března 2013) ve večerních hodinách zvolil nového římského biskupa - papeže. Stal se jím kardinál Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z argentinského Buenos Aires, a zvolil si jméno František.

Vatikán: Výsledek úspěšné volby ohlásil celému světu krátce po 19.00 bílý kouř stoupající z komína Sixtinské kaple, kde konkláve od úterního večera probíhalo, a vzápětí i zvuk zvonů svatopetrské baziliky.

Jméno nového papeže pak ve 20.13 hodin oznámil z hlavního balkónu  baziliky francouzský kardinál Jean-Louis Pierre Tauran. Tradiční latinskou formulací začínající slovy Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam... („Oznamuji vám velikou radost: máme papeže...) sdělil, že novým Petrovým nástupcem byl zvolen kardinál Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires. Vybral si jméno František a bude tak vůbec prvním nositelem tohoto jména mezi papeži. Zároveň jde o prvního jezuitského papeže.

Jorge Mario Bergoglio, SJ, se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires. Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969 jako jezuita. Působil poté jako novicmistr v San Miguel, kde zároveň vyučoval teologii. V letech 1973-1979 byl provinciálem jezuitů v Argentině a v letech 1980-1986 rektorem filozofické a teologické fakulty v San Miguel. Po dokončení doktorských studií v Německu působil jako zpovědník v Córdobě.

20. května 1992 byl jmenován pomocným biskupem v Buenos Aires, biskupské svěcení přijal 27. června téhož roku. Dne 3. června 1997 se stal biskupem-koadjutorem a biskupského stolce v Buenos Aires se ujal 28. února 1998. Zároveň působí jako ordinář věřících východního ritu v Argentině. V letech 2005-2011 byl předsedou Argentinské biskupské konference. Kardinálem jej jmenoval papež Jan Pavel II. dne 21. února 2001.

Jiří Gračka, www.cirkev.cz