Objevná výstava Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice v Loretě

Mgr. Klára Mágrová, farnost – děkanství Rumburk, Jiříkov a Staré Křečany 19.března 2013

Objevná výstava Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice v LoretěPříběhy a fotografie čtyř desítek křížků a kapliček nabízí od 26. března do 31. května 3013 objevná výstava v ambitu rumburské Lorety.

 

Na česko-německé výstavě „Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice / Sakrale Kleindenkmäler im Schluckenauer Zipfel und der Oberlausitz se zájemci prostřednictvím dvou desítek výstavních panelů projdou krajinou Šluknovska a Horní Lužice. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 26. března 2013 v 16.30 hodin. Komentovaná prohlídka a přednáška autora výstavy Mgr. Josefa Rybánského bude následovat 24. května 2013 od 17.00 hodin. Ve stejný den bude představena i česko-německá publikace o drobných sakrálních památkách. Výstavu připravilo občanské sdružení Kruh přátel muzea Varnsdorf ve spolupráci se Spolkem pro podporu hraničního regionu Horní Mandava / Prameny Sprévy za finanční podpory Evropské unie v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa. Výstavu v ambitu rumburské Lorety je možné navštívit od 26. března do 31. května 2013 od úterý do soboty mezi 10.00 až 17.00 hodinou. Vstupné je 50 a 25 Kč.
Návštěvníci se na výstavě seznámí s tím, jak se na Šluknovsku a Horní Lužici zobrazovala Pieta z Bohoslova či sv. Jan Nepomucký. Přiblíženy budou i základní typy drobných sakrálních památek. Vyprávěna bude řada dochovaných pověstí o původu křížků a kaplí. Podle autora výstavy Josefa Rybánského z Oblastního muzea Děčín, pobočka Muzeum Varnsdorf najdou zájemci odpovědi na otázky: „Jaká tajemství skrývají boží muka, kříže, sochy a kapličky ve Šluknovském výběžku a jaká v německé Horní Lužici? Jak to, že v protestantském Sasku, kam Horní Lužice patří, můžeme i dnes obdivovat katolické památky? V čem jsou si podobné s českými a v čem jsou jiné? Proč je Köglerův kříž z Krásné Lípy považován za nejkrásnější v celém regionu?

 

Na fotografi Köglerův kříž na Kamenné Horce v Krásné Lípě. Viz též diecézní časopis Zdislava, ročník 2012, číslo 2, s. 15: Záchrana Köglerova kříže na Kamenné Horce v Krásné Lípě.