Obnovené plastiky v Mirošovicích požehnal biskup Jan Baxant

Martin Flosman 27.září 2010

Obnovené plastiky v Mirošovicích požehnal biskup Jan BaxantObecní úřad Hrobčice ve spolupráci s Občanským sdružením na záchranu kostela sv. Prokopa v Mukově a ostatních kulturních hodnot obce svojí péčí zajistil celkovou rekonstrukci dvou kamenných sousoší v obci Mirošovice na Bílinsku. Ty v pátek 24. září požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Celkově rekonstruovány byly sloup Nejsvětější Trojice a socha sv. Antonína Poustevníka. Slavnostního žehnání soch na mirošovické návsi se za obec Hrobčice účastnil místostarosta Jaroslav Veith, sdružení zastupovaly členky Dana Syslová a Brigita Janovská. Přítomni byli rovněž členové organizací odsunutých rodáků Heimatkreisverein Bilin se sídlem v Gerolzhofen v Bavorsku. O podrobnostech náročné rekonstrukce hovořil akad. sochař a restaurátor prof. Petr Siegl z Akademiie výtvarného umění v Praze, který se svými studenty restaurační práce provedl. Slavnost hudebně doprovodil žesťový kvartet Konzervatoře Teplice.

Z Mirošovic se přítomní přesunuli na hřbitov v Hrobčicích, kde uctili památku starostky Boženy Zemanové, která zemřela 16. srpna 2010. Odtud odjeli do kostela sv. Prokopa v Mukově, kde celou slavnost zakončil koncert duchovní hudby v podání varhaníka Dr. Waltera Gleissnera a pěveckého sboru Harmonie Louny. V jeho průběhu byla také prezentována nově vydaná barevná skládačka o Hrobčicku.