Obraz poškozený zloději je zachráněn

Jana Michálková 3.listopadu 2011

Obraz poškozený zloději je zachráněnMons. Jan Baxant, litoměřický biskup, se setká v pondělí 7. listopadu 2011 v 15 hodin v biskupské rezidenci s litoměřickým senátorem Alexandrem Vondrou, jehož Nadační fond Kalich věnoval na restaurování jednoho z obrazů z majetku litoměřické diecéze částku 10 000 Kč.

Přítomna bude rovněž akad. mal. Eva Votočková, která obraz v letošním roce restaurovala. Biskup chce senátora seznámit s výsledkem několikaměsíční práce restaurátorky a zároveň mu poděkovat za poskytnutý finanční příspěvek.

 

Restaurovaný obraz, olejomalba na plátně, pochází z první čtvrtiny 18. století a je dílem neznámého autora. V minulosti byl odcizen z fary v Křešicích na Litoměřicku, silně poškozen a před třemi lety policií navrácen Biskupství litoměřickému. „Obraz byl v havarijním stavu. Plátno bylo neodborně napnuto na nevhodný spodní rám, zřejmě delší dobu po sejmutí z původního rámu horizontálně přeloženo, takže v přehybu došlo ke ztrátě malby i s podkladem. Obraz byl navíc potřísněn bílou barvou, popsala stav, v jakém bylo umělecké dílo biskupství vráceno, Mgr. Lada Hlaváčková, vedoucí diecézního konzervátorského centra Biskupství litoměřického. „Jedná se o ojedinělý případ navráceného uměleckého díla. Po roce 1989 byly odcizeny tisíce sakrálních předmětů, zpět se nám ale vrátily jen jednotlivosti, dodala Mgr. Hlaváčková.

Peníze na jeho opravu se podařilo získat až v letošním roce, kdy mohl být restaurován. Práce byly dokončeny před několika dny.