Odešla dobrá duše Podještědí, katolický kněz Josef Matura

Tomáš Lánský 30.března 2012

Odešla dobrá duše Podještědí, katolický kněz Josef MaturaLiberecký deník, 29. 3. 2012/Světlá pod Ještědem - Ve věku nedožitých 89 let zemřel 20. března ve Světlé pod Ještědem katolický kněz Josef Matura. Mimořádná osobnost odešla v místech, kde předtím bez přestávky sloužila dlouhých 57 let. Bez nadsázky se dá říci, že Matura patřil k dobrým duším regionu a byl patronem všech věřících i nevěřících na Českodubsku.

Pohřební mši svatou za zesnulého sloužil v úterý 27. března v kostele sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem litoměřický biskup Jan Baxant. Tělo zemřelého bylo uloženo do hrobky v Chuchelně.

„Bratr Josef měl právo jít na odpočinek, ale sám mi řekl, že se starý strom nemá přesazovat, a proto zůstal do posledních chvil svého života v aktivní službě mezi svými,“ poznamenal během mše litoměřický biskup.

Ve smuteční řeči promluvil za všechny rodáky také starosta Světlé pod Ještědem Tomáš Sluka. Ten za všechny přítomné vyslovil jejich letitou zkušenost s Josefem Maturou: „Hodnějšího člověka jsem v životě nepotkal!“

Tou dobou to slyšelo v krásně udržovaném světelském kostele přes 150 lidí a i s těmi stojícími venku jich mohlo být celkem ke dvěma stům.

Josef Matura byl aktivním člověkem i na sklonku svého života. V roce 2009 získal titul Osobnost Českodubska , ještě v roce 2010 světil hasičský prapor ve Všelibicích. V dobrém na něj vzpomínají třeba v Osečné, kde se díky jeho snažení a pevné vůli podařilo udržet kostel sv. Víta v dobrém stavu a přístupný veřejnosti. V průběhu let se stále snažil získávat prostředky na opravu a zachování kostela. Ve svém snažení neustal ani v pokročilém věku. Ještě v roce 2005 se zapojil do programu EU. Pomocí těchto prostředků zajistil velkou část oprav kostela. Pro každého měl vždy dobré slovo.

Josef Matura se narodil 20. dubna 1923 v Semilech Podmoklicích. Vzhledem k vynikajícím výsledkům ve škole byl již od 5. třídy Josef poslán na studia arcibiskupského gymnázia v Praze. Po absolvování studií byl 29. června 1947 biskupem Antonínem Aloisem Weberem vysvěcen na kněze. Jeho prvním působištěm byla až do roku 1952 farnost Kostomlaty u Nymburka a Milovice nad Labem.

Po ukončení povinné vojenské služby se v roce 1954 vrátil do duchovní správy a působil jako administrátor ve farnosti Nové Město pod Smrkem a Jindřichovice pod Smrkem. V roce 1955 byl ustanoven administrátorem ve Světlé pod Ještědem a v Osečné, kde zůstal až do své smrti. V průběhu let spravoval navíc ještě farnosti Český Dub, Hlavice, Křižany, Jítrava, Žibřidice a Rynoltice. V roce 1999 byl jmenován farářem a v roce 2011 osobním arciděkanem.