Oprava věže kostela ve Starých Křečanech

Mgr. Klára Mágrová, farnost – děkanství Rumburk, Jiříkov a Staré Křečany 19.září 2012

Oprava věže kostela ve Starých KřečanechOd září do října letošního roku probíhá obnova části hlavní věže kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech.

 

Za více než 413 000 Kč se opraví tesařské konstrukce krovu památky, která pochází z období vrcholného baroka. Na tesařské mistry čeká doslova těžký úkol. Do zhruba 30 m výše musí skrz okno vytáhnout, např. 4 smrkové trámy o délce 11 m a váze 800 kg. Menší trámy váží 400 kg. Využijí přitom pouze systém kladek a obejdou se bez moderní techniky, aby zabránili poškození krytiny věže. Římskokatolická farnost Staré Křečany při opravě použije vedle vlastního příspěvku dotaci od Ministerstva kultury, Ústeckého kraje, Biskupství litoměřického a Obce Staré Křečany.

Stav střechy kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech je havarijní. Způsobuje ho zvláště narušení statiky hlavní věže a napadení konstrukcí dřevokaznou houbou. Již v roce 2008 se vlastní vahou zřítila část střešního pláště nad hlavní lodí. Ve stejném roce došlo k zahájení stavební obnovy sakrální památky. Do roku 2011 se podařilo vybudovat vzduchové kanály a odvodnit polovinu stavby. Nad hlavní lodí byl ošetřen krov a položena nová krytina. Celkem byly provedeny práce za 3 050 000 Kč.

„Kostel je cenný zvláště díky dochovaným historickým konstrukcím. Autorem plánů kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech z let 1736-1741 byl stavební mistr Johann Georg Aichbauer z Prahy, spřízněný s významnými barokními staviteli Kryštofem a Kiliánem Dientzenhoferovými. Návrh architektury oltářů pochází od rakouského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Původní dochovaný krov pak od dvorního tesaře Josefa Löfflera z Prahy. Kostel nechal postavit majitel šluknovského panství Alois Thomas, hrabě Harrach, přiblížil historii kostela páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje katolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a Starých Křečanech.