Opravené vitráže farního kostela sv. Mikuláše v Petrovicích

Jana Michálková 21.listopadu 2012

Opravené vitráže farního kostela sv. Mikuláše v PetrovicíchDo farního kostela sv. Mikuláše v Petrovicích byly v úterý 20. listopadu 2012 vráceny restaurované vitráže.

 

„Přesně před rokem byly pracovníky Obce Petrovice na půdu Základní školy a Mateřské školy Petrovice doneseny z tzv. kůlnového depozitu obce dvě téměř zapomenuté velké dřevěné bedny, z nichž jsem po celé zimní období spolu s výměnným středoškolským studentem Santiagem Abelem Mas Baezou z Argentiny, kterému se naše škola stala na celý školní rok 2011 / 2012 druhým domovem, postupně vybaloval, čistil a trpělivě skládal čtyři z kabriolet ruin, tj. bez střechy, farního kostela sv. Mikuláše v Petrovicích před více než dvaceti lety demontované vitráže, napsal Jan F. Teister, řídící učitel Základní školy a Mateřské školy Petrovice. „Od té doby se zvýšilo nejenom podvědomí, ale také zájem o řemeslně i umělecky velmi zdařilou práci firmy Fritze Luckeho „Kirchliche und Profane Kunst Glasereien - Jablonec nad Nisou z roku 1937, která byla spolu se stavbou kostela zapsána do seznamu kulturního dědictví, a zároveň vznikla iniciativa mající za cíl jejich záchranu, uvedl.

Za pomoci finanční podpory Krajského úřadu Ústeckého kraje, jak dále uvedl, byly všechny čtyři vitráže zanedlouho po svém znovuobjevení restaurovány Janem Karkem ve Cvikově.

V úterý 20. listopadu se restaurované vitráže vrátily zpět do farního kostela sv. Mikuláše v Petrovicích. „Ne sice přesně na své původní místo, tj. do okenních výklenků, ale prozatimně, tedy do doby realizace zastřešení současného kabriolet kostela, byly vsazeny do nově zhotovených dřevěných rámů, které před hlavním oltářem vytvořily jakýsi pomyslný ikonostas, dodává Jan F. Teister.

 

2012-11-21

Foto Jan F. Teister