Oslava Velikonoc pohledem probošta kapituly Jiřího Hladíka

Jana Michálková 23.března 2018

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, v sobotu, dne 24. 3. od 14.00 hodin, již tradičně vítá jaro bohatým programem. Zatímco v předchozích letech se program Vítání jara zaměřoval hlavně na zvyky, které dříve doprovázely slavení Velikonoc, v letošním roce bude program obohacený i o rozměr liturgický, který k tomuto svátku samozřejmě patří.

Během tohoto odpoledne mohou například děti i dospělí vyzkoušet ve výtvarné dílně s názvem Křest ohněm – vytvořit dílo inspirované výstavou Svatopluka Klimeše s názvem Oheň do papíru nezabalíš III, užít si loutkovou pohádku studentů a absolventů DAMU, Katedry loutkového divadla – Dlouhý, Široký a Bystrozraký a oslavit Velikonoce v 16.00 hodin na výtvarné performanci Patrika Hábla – Ukrytý mistr, která bude spočívat v zakrytí gotické deskové malby Ukřižování z pašijového cyklu Mistra Litoměřického oltáře autorským plátnem vytvořeným přímo během výtvarné performance. Malba bude zakryta až do 29. 3. 2018. Tato první výtvarná intervence do stálé expozice galerie v Litoměřicích volně připomíná křesťanskou tradici zahalovat v postní době v kostelích oltářní obrazy. Během tohoto času se člověk mohl v oproštěném prostoru více soustředit na vlastní rozjímání a duchovní prožitek postní doby.

Oslavu Velikonoc v 16.30 hodin v galerii z historického a liturgického pohledu osvětlí přednáška probošta Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích P. Jiřího Hladíka O.Cr.

(Zdroj: Šárka Pražáková, tisková mluvčí SGVU)


Pozvánka, program ke stažení.

Pozvánka na stránkách galerie: najdete zde.


29039