Oslavy 450. výročí vysvěcení kostela sv. Alžběty ve Cvikově

Jana Michálková, tisková mluvčí 18.listopadu 2009

Oslavy 450. výročí vysvěcení kostela sv. Alžběty ve CvikověOslavy 450. výročí vysvěcení kostela sv. Alžběty Uherské ve Cvikově vyvrcholily v úterý 17. listopadu 2009 pontifikální mší svatou, kterou v kostele sv. Alžběty celebroval litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Slavnosti, při níž bylo připomenuto 20. výročí tzv. Sametové revoluce, se účastnili také zástupci města a veřejného života.

Trojlodní kostel sv. Alžběty se nachází jižně od náměstí Osvobození. Původně gotický kostel ze 14. století byl přestavěný v letech 1553 - 1558 italským stavitelem Benediktem Ferrim na goticko-renesanční kostel. Věž byla přistavěna v letech 1578-1580. V roce 1726 byl kostel barokně upraven, dnešní vzhled získal při renovaci v roce 1868. Uvnitř je pozdně gotický Kristův hrob od M. Heuffnera, oltář sv. Jana Nepomuckého, rokokové varhany z 18. století a pozdně barokní oltář z 19. století.

Významné výročí si místní připomínali po celý rok. V kostele sv. Alžběty Uherské ve Cvikově, jehož duchovním správcem je P. Rudolf Repka, se konal Ekumenický pěvecký festival Cvikov 2009, na němž hostovaly soubory Camella z Nového Boru, polské soubory Allegro ze Zabrze, Aulos (Bialystok), Ars Antiqua (Birzwnik) a Českolipský pěvecký sbor pod vedením sbormistra Jaromíra Ehrenbergera s Komorním orchestrem učitelů ZUŠ Česká Lípa. Organizátoři akce plánují, že zde budou festival pořádat pravidelně každým rokem. Město vydalo u příležitosti oslav informační leták o historii kostela, který je k dispozici jak v městském infocentru, tak na zdejší faře i v kostele, a základní škola uspořádala v souvislosti s oslavami výstavu výtvarných prací svých žáků.

Hlavním donátorem Roku oslav 450. výročí vysvěcení kostela sv. Alžběty Uherské je Město Cvikov.