Papež vyzval věřící, aby pomohli obětem záplav ve střední Evropě

hro hej, ČTK 12.srpna 2010

Papež vyzval věřící, aby pomohli obětem záplav ve střední EvropěVatikán 11. srpna (ČTK) - Papež Benedikt XVI. dnes před svým letním sídlem v Castel Gandolfo u Říma vyzval věřící, aby pomohli lidem ze střední Evropy postiženým záplavami, napsala agentura ANSA.

O víkendu v německo-polsko-českém pohraničí v důsledku silných bouří a bleskových záplav zahynulo dohromady nejméně 15 lidí, z toho pět v České republice.

Papež podle ANSA prohlásil, že je duchem s trpícími lidmi, a v polštině požádal Boha, aby „přiměl lidi dobré vůle, aby jim poskytli štědrou a účinnou pomoc.

Úmrtí a hmotné škody způsobené záplavami ve střední Evropě byly hlášeny především v Polsku, dále pak v České republice a Německu.

V Libereckém kraji byla záplavami postižena více než čtvrtina měst a obcí. Voda vyhnala z domovů přes dva tisíce lidí a vyžádala si pět lidských životů.

Podle předběžných odhadů napáchala povodeň v kraji škody za více než čtyři miliardy korun. Jen na opravy krajských silnic a mostů bude potřeba půldruhé miliardy korun, na miliardu odhadlo škody Povodí Labe.

V Libereckém kraji pracuje v současné době na úklidu a odstraňování škod po povodních na 600 vojáků s těžkou technikou, 850 hasičů a stovky dobrovolníků. Na bezpečnost a pořádek dohlíží kolem 700 policistů posílených o celní stráž i cizineckou policii.