Pobožnosti křížové cesty v Loretě Rumburk

Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka ŘKF - děkanství Rumburk 6.března 2014

Pobožnosti křížové cesty v Loretě RumburkObdobí půstu před příchodem Velikonoc patří v barokní sakrální památce Loreta Rumburk pobožnostem křížové cesty. V postním období se v křížové chodbě Lorety konají každý pátek od 17.00 hodin.

 

První se uskuteční zítra, 7. března, poslední proběhne 11. dubna 2014. Na Velký pátek 18. dubna 2014 se v 15.00 hodin koná pobožnost Svatých schodů v kapli Svatých schodů. Povede ji pater Jozef Kujan SDB, ředitel salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a Jiříkově. Vlastní pobožnosti křížové cesty v postním období v Loretě Rumburk pořádají i němečtí věřící z katolických farností v Sasku.

Při pobožnosti křížové cesty procházejí věřící křížovou cestu, jejich modlitby provází zpěv. Křížová cesta připomíná příběh Ježíšova odsouzení a ukřižování. Třináct obrazů křížové cesty v ambitu Lorety Rumburk pochází z roku 1893, namaloval je malíř Josef Maschke z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Dvanácté, sochařsky ztvárněné zastavení křížové cesty (Ježíš Kristus umírá na kříži) se nachází v kapli Kalvárie, která je součástí poutní kaple Svatých schodů. Bohatě zdobená rokoková kaple Svatých schodů byla postavena v letech 1767-1770 a roku 2012 byla po celkovém restaurování znovu požehnána litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem.

V postním období je připravena i speciální komentovaná prohlídka křížové cesty v ambitu Lorety a kaple Svatých schodů. Uskuteční se ve středu 16. dubna od 17.00 hodin. Účastníci si připomenou historii zdejších křížových cest, ta stávající je již třetí v pořadí. Zájemci se zároveň detailně seznámí s unikátní malířskou a sochařskou výzdobou kaple Svatých schodů. Vstupné na hodinovou prohlídku je dobrovolné. Místa je možné si rezervovat na e-mailu: loreta.rumburk@seznam.cz a telefonním čísle (+420) 604 555 922.

 

Loreta Rumburk je od úterý do soboty přístupná i turistům. V březnu od 9.00 do 16.00 hodin, od dubna od 10.00 do 17.00 hodin. Prohlídkový okruh v mariánském poutním místě z 18. století nabízí prohlídku loretánské kaple Panny Marie, ambitu, klášterního kostela sv. Vavřince a Expozice církevního umění Šluknovska. K vidění jsou také krátkodobé výstavy. První z nich připomíná sedmnáct let trvající stavební obnovu a restaurování Lorety. Druhá pak život a dílo prvního českého salesiána P. Ignáce Stuchlého.

 

Loreta

Loreta Rumburk, prohlídka kaple Svatých schodů. Foto Jiří Stejskal