Pobožnosti křížové cesty v Loretě Rumburk

Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka, ŘKF – děkanství Rumburk 20.února 2015

Pobožnosti křížové cesty v Loretě RumburkObdobí půstu před příchodem Velikonoc patří v barokní sakrální památce Loreta Rumburk pobožnostem křížové cesty. V křížové chodbě Lorety se v postním období konají každý pátek od 17 hodin.

 

První pobožnost křížové cesty se uskuteční 20. února 2015, poslední proběhne 27. března. Na Velký pátek 3. dubna se v 15 hodin koná pobožnost Svatých schodů v kapli Svatých schodů. Povede ji pater Jozef Kujan SDB, ředitel salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a Jiříkově. Vlastní pobožnosti křížové cesty v postním období v Loretě Rumburk pořádají i němečtí věřící z katolických farností v Sasku.Poutníci z města Ebersbach - Neugersdorf např. do Lorety Rumburk zavítají v neděli 8. března od 15 hodin.

Při pobožnosti křížové cesty procházejí věřící jednotlivá zastavení křížové cesty, která má v ambitu Lorety podobu rozměrných malovaných lunet. Ty připomínají příběh Ježíšova odsouzení a ukřižování. Obrazy křížové cesty v ambitu Lorety Rumburk pochází z roku 1893, namaloval je malíř Josef Maschke z Rychnova u Jablonce nad Nisou. V roce 2014 se tři obrazy dočkaly restaurování. Dvanácté, sochařsky ztvárněné zastavení křížové cesty (Ježíš Kristus umírá na kříži) se nachází v kapli Kalvárie, která je součástí poutní kaple Svatých schodů.

V Loretě Rumburk je v postním období připravena i speciální komentovaná prohlídka křížové cesty a kaple Svatých schodů. Uskuteční se ve středu 1. dubna 2015 od 17 hodin. Účastníci si při prohlídce připomenou historii křížových cest v ambitu Lorety. Ta stávající je již třetí v pořadí. Zájemci se zároveň detailně seznámí s unikátní malířskou a sochařskou výzdobou kaple Svatých schodů. Bohatě zdobená rokoková kaple Svatých schodů byla postavena v letech 1767-1770. V letech 2007-2012 se dočkala celkové obnovy.  Vstupné na hodinovou prohlídku je dobrovolné. Místa je možné si rezervovat na e-mailu: loreta.rumburk@seznam.cz a telefonním čísle +420 604 555 922.

Loreta Rumburk je turistům a poutníkům přístupná celoročně od úterý do soboty. V březnu od 9.00 do 16.00 hodin, od dubna od 10.00 do 17.00 hodin. Prohlídkový okruh v mariánském poutním místě z 18. století nabízí prohlídku loretánské kaple Panny Marie, ambitu, klášterního kostela sv. Vavřince a Expozice církevního umění Šluknovska.

 

Loreta

Loreta Rumburk, pohled na křížovou cestu v ambitu. Foto: Jiří Stejskal