Pomoc DCH Litoměřice pokračuje

Edith Kroupová, DCH Litoměřice, a Jana Michálková 17.srpna 2010

Pomoc DCH Litoměřice pokračujeŘeditelka Diecézní charity Litoměřice Růžena Kavková a hlavní koordinátor popovodňové pomoci Roman Striženec navštívili v pátek 13. srpna 2010 místa litoměřické diecéze, jež byla povodní nejvíce zasažena. Ocenili velké nasazení místních Charit, které, leckde samy vytopené, v obcích pomáhají.

 

 

Do Liberce přivezli více než dvacet vysoušečů a další humanitární materiál z ADCH Praha. Během své cesty se setkali s  řediteli místních Charit a spolu s nimi domlouvali další postup spolupráce.

Pomoc Charitám ze zatopených oblastí nepřichází jen z Charit působících v místech, jež velká voda nezasáhla. Charity ze zatopených oblastí si pomáhají vzájemně. Např. FCH Rumburk má humanitárního materiálu dostatek, proto jej převezla do OCH Česká Kamenice, kde se ho naopak nedostává. Zde také úzce spolupracují s OCH Ústí nad Labem.

V pátek navštívil Diecézní charitu Litoměřice arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka společně s biskupem litoměřickým Mons. Janem Baxantem a generálním vikářem litoměřické diecéze P. Stanislavem Přibylem. Ředitelce DCH Litoměřice Růženě Kavkové vyjádřili podporu a uznání za činnost zdejší Charity.

V pondělí 16. srpna se uskutečnilo druhé setkání ředitelů OCH a FCH z postižených míst. „Museli jsme reagovat na bleskovou povodeň, která udeřila v noci na dnešek v Křešicích a Záhořanech. Postiženo bylo třicet domů. V současné době směřujeme přebytečnou humanitární pomoc z České Lípy právě sem. Sbírka humanitární pomoci, kterou uspořádala DCH Plzeň, poputuje do těchto míst, uvedl Roman Striženec. Do Bílého Kostela, kde již Charita působí, se také vrátila velká voda. V pondělí do obce dorazilo 40 dobrovolníků z DCH Brno. FCH Řevnice doveze 26 vysoušečů do České Lípy a 46 vysoušečů do Liberce. OCH Most uzavírá ve středu sbírku, kterou využije Chrastava.

Charita má v terénu téměř 80 dobrovolníků. Všechny místní Charity jsou materiálně pokryty a kapacita dobrovolníků, které zvládají zajistit, je plná. Stále jsou však potřeba vysoušeče a peníze na obnovu domácností. Potřebné jsou rovněž repelentní přípravky.

Na charitním kontě je zatím 2 420 410 korun. Všem dárcům upřímně děkujeme.

 

Foto Lubomír Kotek