Poradna pro zadlužené osoby rozšířila své služby

Edith Kroupová, DCH Litoměřice, upraveno 17.března 2011

Poradna pro zadlužené osoby rozšířila své službyPoradna pro osoby v zadluženosti provozovaná Diecézní charitou Litoměřice rozšířila své služby. Od 1. února 2011 ji mohou zájemci navštívit kromě středy rovněž v úterý. Možnost sjednat si schůzku po vzájemné domluvě platí i nadále.

 

Původně měli klienti možnost navštívit poradnu pouze ve středu mezi 8.00 - 12.00 a 12.30 - 15.30 hod. „Jelikož zájem o poradenské služby ve zmiňované oblasti stále roste, otevřeli jsme od 1. 2. 2011 poradnu také každé úterý ve stejnou dobu, říká Marie Haufová, sociální pracovnice poradny pro osoby v zadluženosti. „S klienty si však často sjednáváme setkání i na jiné dny, po vzájemné domluvě tedy není problém setkat se podle potřeby klienta, dodává.

Zájem občanů o poradenské služby pro osoby v zadluženosti stále roste nejen proto, že zadlužených lidí přibývá, ale hlavně proto, že poradna Diecézní charity Litoměřice dokáže jejich problémy efektivně řešit. „Někdy stačí úprava rodinného rozpočtu, v jiných případech vyřizujeme oddlužení, avšak to jen v případě, že klient splní všechny podmínky potřebné k tomuto kroku, popisuje hlavní aktivity poradny Marie Haufová.

Úspěch poradny potvrzují statistiky. Poradna funguje již téměř tři roky. V roce 2008 ji navštívilo asi třicet klientů, z toho u dvou z nich se podařilo podat návrh na oddlužení. V roce 2010 to bylo již více než 80 klientů a podat návrh na oddlužení se podařilo u čtrnácti z nich.

„Služby naší poradny jsou zcela zdarma, což je pro lidi v tíživé finanční situaci určitě velmi důležité. Podobné služby poskytují také poradny komerční, ale zde si již musí klienti veškeré úkony platit, říká Marie Haufová. „Poradna má rovněž k dispozici právníka, který s námi řeší situaci daného klienta, případně se setká s klientem osobně, dodává.

Zásadním rámcem pro poskytování služby je Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), zejména Hlava V této normy upravující oddlužení. Oddlužení (tzv. osobní bankrot) je způsob řešení úpadku, kdy jsou dlužníkovi dluhy sjednoceny, zajištění věřitelé jsou uspokojeni zcela, nezajištění do jimi schválené výše a zbytek dluhů může být dlužníkovi odpuštěn.