Požehnaná velikonoční neděle v katedrále

Hana Klára Němečková 10.dubna 2012

Požehnaná velikonoční neděle v katedráleBiskup Jan Baxant předsedal 8. dubna 2012 od 10 hodin v katedrále sv. Štěpána velikonoční liturgii. Během ní udělil apoštolské požehnání spojené s plnomocnými odpustky.

 

Při zahájení liturgie otec biskup hovořil o důvodech křesťanské radosti: „Ten, o kterém věříme, že vstal z mrtvých, nejen mluvil a konal, ale co víc, on mluví a koná. To je pádný důvod, abychom se radovali, řekl.

V homilii nejprve připomněl křesťanský postoj k Slovu Božímu, k Písmu svatému: „Nejsme nad ním, nejsme jeho pány, ale posluchači a učedníky. Podobně jako v běžné mezilidské komunikaci nechápeme všechno hned, ale i přes stále nová pochopení vždy zůstane obrovské neprobádané území, mnoho otázek žádajících si vysvětlení. Boží slovo je větší, mocnější, bohatší než slovo lidské.

Jako nové pochopení Božího slova, krok vpřed nabídl pohled na detail z evangelia, že dva učedníci k prázdnému hrobu běželi (srov. J 20,4). „Křesťanský život není pohodlné posedávání, lelkování, ale pohotová činnost, běh, akce, která nesnese prodlevy, uvedl svoji úvahu.

V čase Kristova utrpení také učedníci běželi - při útěku, když ho nechali opuštěného. Ale „velikonoční běhy nejsou až tak rozhodující. Rozhodující je, že Ten, který od svých lidí neutíká, Ten, který se neschovává, neskrývá, stejně nakonec své učedníky a učednice potká. Nemáme ulpět na svých plánech, představách, že to my stanovíme místo a čas setkání. Ježíš má své vlastní plány, takže nás potká, navštíví, aniž bychom to možná čekali - a my z toho budeme mít radost. A protože zmrtvýchvstal, není omezen fyzikálními zákony, ale prochází i zdmi, putuje, kráčí tak, aby dospěl až k nám - a z toho se radujme, řekl.

Na závěr slavné mše svaté udělil apoštolské požehnání a plnomocné odpustky. Požehnal také velikonoční pokrmy a popřál všem požehnané Velikonoce. Přítomné německy mluvící bratry a sestry pak pozdravil v jejich rodném jazyce.

Koncelebranty mše svaté byli generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl CSsR a probošt Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích Jiří Hladík O.Cr.

 

2012-04-08

Foto Jana Michálková