Pozvánka do Mikulášovic na jízdu velikonočních jezdců

Hana Klára Němečková 27.března 2013

Pozvánka do Mikulášovic na jízdu velikonočních jezdců V Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku se v Neděli Zmrtvýchvstání Páně dne 31. března 2013 uskuteční po slavné mši svaté od 10.00 hodin třetí ročník obnovené jízdy velikonočních jezdců.

 

Slavnostní bohoslužba na Boží Hod velikonoční se bude konat od 10.00 hodin v kostele sv. Mikuláše. Bude ji slavit místní administrátor R.D. ThLic. Jacek Kotisz. Hudebně ji doprovodí Vilémovský chrámový a Mikulášovický pěvecký sbor za doprovodu Orchestru Šluknovska. V 11.30 hodin se vydá od kostela procesí velikonočních jezdců, zpěváků a hudebníků městem rozhlásit zmrtvýchvstání Krista.

V Mikulášovicích se tzv. velikonoční jízdy neboli jízdy křižáků (německy Osterreiten nebo Kreuzreiten, hornolužicky jutrowne jěchanje nebo hovorově křižerje) jezdily do roku 1938, obnoveny byly v roce 2011. Vloni se jízdy zúčastnilo 11 jezdců a na 1000 lidí v procesí.

Jinak se tento velikonoční zvyk do současnosti dochoval v sousední Lužici, kde jej každoročně chtějí vidět tisíce lidí, takže sem pořádají zájezdy i turistické kanceláře. Jezdců na koních jsou zde stovky. (Více o lužických Osterreiten zde).

 

Plakát ke stažení