Pozvánka na benefiční koncert na opravu varhan v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy

Mgr. Barbora Spalová, PhD. 30.května 2013

Pozvánka na benefiční koncert na opravu varhan v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy Klášter dominikánů v Jablonném v Podještědí zve na benefiční koncert do baziliky minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy, který má podpořit opravu místních varhan. Uskuteční se v sobotu 15. června 2013 od 19.00 hodin.

 

Klášter dominikánů v Jablonném v Podještědí se již delší dobu snaží o to, aby tamější varhany v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy získaly podobu, která by odpovídala významu a potřebám tohoto poutního místa.

Původní silně romantické varhany z dílny Heinricha Schiffnera z roku 1895 byly bohužel velmi poničeny necitlivou opravou z počátku devadesátých let, a tak projekt rekonstrukce sice počítá s opravou původního píšťalového fondu, a tak i specifického zvuku, ale zároveň chce dispozici rozšířit až na 40 rejstříků, aby byly použitelné nejen pro liturgické, ale i pro koncertní účely.

Projekt je technicky zpracován a nyní klášter hledá cesty, jak shromáždit nemalou částku nutnou na realizaci. Ve stejnou dobu přišla nabídka fagotistky Ellen Letzel a varhaníka a kantora svatojakubské katedrály v Görlitz Thomase Seyda uskutečnit v bazilice benefiční koncert na opravu varhan. Koncert, na kterém zazní skladby Camilla Saint-Saënse, Johannese Brahmse, Johanna Sebastiana Bacha, Eugena Bozzy a dalších, proběhne v sobotu 15. června v 19.00 hodin v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Plakát ke stažení.

Více o projektu v sekci Jak nás podpořit.

 

Varhany_Jablonné.JPG