Pozvánka na pěší pouť z Prahy do Jeníkova

Táňa Dohnalová 19.dubna 2013

Pozvánka na pěší pouť z Prahy do JeníkovaVe dnech 22. - 26. května 2013 se uskuteční devátý ročník pěší pouti z Prahy do Jeníkova u Duchcova. Jedná se o snahu obnovit poutní tradici v naší zemi, i k Panně Marii Jeníkovské, Matce důvěry.

 

Jeníkov...
Jeníkov je malá obec na severu Čech s bohatou historií. V 17. století si zdejší občan zakoupil sochu Panny Marie Bolestné. Když nastupoval do rozjíždějícího se vozu taženého dobytkem, zapletl si nohu do loukotě. V duchu poprosil o pomoc Pannu Marii a Ježíše a vůz se zastavil. Z vděčnosti věnoval sochu jeníkovskému kostelu. Od té doby bylo u sochy Panny Marie Bolestné zázračně vyslyšeno nemálo poutníků. V teplickém archivu je uložena kronika s těmito vyslyšeními. V současné době nevíme, kde se originál sochy nachází, v jeníkovském kostele je však jiný obraz Matky Boží a i dnes máme hlášenu řadu vyslyšení.

A jak taková pouť vypadá?
Jeníkovská pouť začíná vždy ve středu večer, kdy se společně s poutníky sejdeme u chrámu sv. Víta v Praze. Zde se modlíme za náš národ, za ty kdo zde žijí, za vládu, za ty, kteří mají problémy. Ve čtvrtek ráno máme mši svatou a pak už se vychází na pouť; neseme si procesní kříž, zpíváme, modlíme se ranní, večerní chvály, růženec. Je také příležitost k soukromým hovorům i rozhovorům s knězem. Když dojdeme na místo noclehu, máme společné večery, při kterých se spolu zamýšlíme nad úryvkem Písma sv. Tyto mimořádné chvíle jsou podnětem, jak slovo Boží uvést do života. Už podvakrát jsme se snažili to, co nás z Písma osloví, zveršovat. Takový verš pak může být velkým impulzem do duchovního života.

Za zmínku také stojí krajina, kterou procházíme. Jdeme např. přes Okoř a Kralupy, etapu prvního dne končíme v obci Nelahozeves, kde jsme každoročně velmi pěkně přijímáni. Dále jdeme přes Mšené-lázně. Tento den se také loučíme s pražskou arcidiecézí a vstupujeme do Diecéze litoměřické. V Libochovicích den ukončíme.

Sobotní den je, co se týká krajiny, jeden z nejkrásnějších. Přes Klapý procházíme kolem hradu Hazmburk. V Třebenicích se potkáváme s místním panem farářem, vzpomeneme na mučedníka o. Ladislava Kubíčka. Po Třebenicích procházíme Vlastislaví, rodištěm kardinála Schönborna. Pak jdeme nejkrásnějším úsekem naší pouti kolem Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří. Někteří poutníci udělají na Milešovku výstup, když mají štěstí, je pěkný výhled. Nocujeme v Kostomlatech.

První vrchol naší pouti je v neděli v Křemýži, což je také poutní místo. A za Křemýží už lze vidět jeníkovský kostel. Přejdeme přes dálnici a vstupujeme do farnosti Zábrušany, potom se přes Všechlapy dostáváme do farnosti Jeníkov. V obci Hudcov se zastavujeme na místě, kde stávala kaple sv. Antonína.

Po Hudcově následuje obec Lahošť. Místní kaple Panny Marie Nanebevzaté byla dlouhou dobu ve velmi špatném stavu a 27 let zde nebyly slouženy bohoslužby. Před třinácti lety si jáhen František vypůjčil koště a začal v kapli zametat. Protože se vyvalilo mračno prachu, bylo i zvenku poznat, že se v kapli něco děje. Toto zametání tak oslovilo jednu místní paní, že se spolu s dalšími pustila do její obnovy. Dnes je lahošťská kaple jednou z velmi dobře udržovaných památek. Řada těch, co viděla kapli v jejím dezolátním stavu, byla pak velmi mile překvapená.

Po pobožnosti v lahošťské kapli jdeme procesím do Jeníkova. V jeníkovském chrámu sv. Petra a Pavla máme kolem 13. hodiny mši svatou.

Proč jít na pouť
Pouť je mimořádnou příležitostí, kdy se člověk může celým svým tělem modlit za vše co jej tíží, za své blízké, za ty, o kterých tuší, že to potřebují. Možná se díky pouti podaří rozlousknout dlouhotrvající těžkost. Pouť může být také impulsem jak správně uchopit svůj život...

 

Trasa pouti:

  • Středa 22. 5. - začátek pouti v 19 hodin u chrámu sv. Víta v Praze. Nocleh v strahovském klášteře.
  • Čtvrtek 23. 5. - 7.15 hodin mše svatá v kostele Panny Marie Vítězné (u Pražského Jezulátka) na Malé Straně. Nocleh v obci Nelahozeves (cca 30 km).
  • Pátek 24. 5. - odchod v 7 hodin, mše svatá v Hospozínku přibližně v 11.00 hodin. Nocleh v obci Libochovice (cca 30 km).
  • Sobota 25. 5.  - odchod v 7 hodin, mše svatá v Teplé za Třebenicemi mezi 11. a 12. hodinou. Nocleh v obci Kostomlaty (cca 30 km).
  • Neděle 26. 5.  - odchod v 7.30, kolem 13. hodiny poutní mše svatá v Jeníkově.

Je možné se kdekoliv přidat. Přihlásit na pouť se můžete na e-mailech: marek@fatym.com, MarieAntonina@seznam.cz nebo na tel.: 515 29 63 84, 731 40 27 48.

 

Plakátek pěší pouť Praha-Jeníkov.pdf