Pozvánka na Podzimní sborové dny 2012

Hana Klára Němečková 2.října 2012

Pozvánka na Podzimní sborové dny 2012Občanské sdružení Cantica Bohemica Litoměřice ve spolupráci s městem Litoměřice vás srdečně zve na festival sborové hudby Podzimní sborové dny 2012.

 

Na festivalu vystoupí kromě jiných i jeden z nejlepších evropských mužských sborů Claudio Monteverdi z Itálie. Plakát ke stažení najdete zde.

Přehled koncertů:
Čtvrtek 4. 10. Praha, Chrám sv. Mikuláše, Staroměstské nám., 20.00 hodin. Účinkují: Komorní sbor Resonance (Praha) a Mužský sbor Claudio Monteverdi.
Pátek 5. 10. Duchcov, státní zámek, 18.00 hodin. Účinkují: Mužský sbor Claudio Monteverdi a Ženský komorní sbor Cantica Bohemica (Litoměřice).
Sobota 6. 10. Litoměřice, kostel Všech svatých, 19.30 hodin. Účinkují: Mužský sbor Claudio Monteverdi, Ženský komorní sbor Cantica Bohemica a Komorní sbor Resonance.

  • Mužský sbor Gruppo Polifonico „Claudio Monteverdi - Ruda (Udine)

Mužský sbor Gruppo Polifonico Claudio Monteverdi - Ruda (Udine) vznikl v roce 1976 a jeho prvním sbormistrem byl skladatel Orlando Dipiazza.

Sbor koncertuje nejen na mnoha místech v Itálii, ale též v zahraničí (SRN, Rakousko, Belgie, Francie, Španělsko, Rusko, Slovinsko, Maďarsko, Švýcarsko, Malta, Polsko, ČR i Kanada a USA). Ve svém bohatém repertoáru má skladby od 16. století po současnost. Dominují zde především světoví mistři jako např. Palestrina, Gallus, Hassler, Monteverdi, z období romantismu pak Schubert, Mendelssohn, Rossini, Schumann, z hudby 20. st. Poulenc, Kodály, Orff, Bardos a další.

Sbor Monteverdi je také organizátorem vynikajícího mezinárodního festivalu „Cori di Europa, na kterém se v pravidelných intervalech scházejí špičkové sbory mužské a ženské. Na dvou z těchto festivalů (2005, 2011) účinkoval též ženský sbor Cantica Bohemica z ČR.

Pozoruhodná je i nahrávací a publikační činnost italského sboru. Vydal totiž několik zajímavých CD s duchovní hudbou i notovin s tvorbou předních italských skladatelů (Seghizzi, Dipiazza ad.) a úprav italských lidových písní.
Od roku 2007 je sbormistrem - maestro del coro Matjaž Šček.

www.coromonteverdi.it

  • Ženský komorní sbor Cantica Bohemica Litoměřice

Vstoupil do početné rodiny našich pěveckých sborů v roce 2000. Členkami sboru jsou většinou někdejší zpěvačky známých litoměřických sborů Hlásek a Máj, jejichž dlouholetým sbormistrem byl PhDr. Vladimír Frühauf. Ten je také zakladatelem a sbormistrem ženského sboru Cantica Bohemica.

Sbor studuje vokální hudbu světskou i duchovní (a capella), spolupracuje se sbory Ústeckého kraje, organizuje pro Litoměřice a okolí tzv. Podzimní sborové dny.

V roce 2004 získala Cantica Bohemica absolutní prvenství v mezinárodní soutěži adventní a vánoční hudby v Praze, v r. 2005 pak účinkovala na koncertech mezinárodního festivalu „Cori di Europa v Itálii. V roce 2006 koncertoval sbor v německých partnerských městech Fulda a Míšeň a taktéž ve švýcarském Badenu, Affolternu, Spreitenbachu a Churu.

V roce 2007 na II. ročníku mezinárodní soutěže duchovní hudby Musica Religiosa v Olomouci obdržel první cenu a zlatou medaili. Červen 2008 přinesl sboru titul Laureát festivalu Musica sacra Praga (5. mezinárodní soutěžní festival pěveckých sborů). V dalším roce 2009 se CB zúčastnila soutěže „In canto sul Garda v Itálii a přivezla si odtud diplom za stříbrné pásmo v kategorii „ lidová hudba a diplom za 1. místo a pohár za vítězství v kategorii „duchovní hudba. Podzim 2011 byl pro sbor výjimečný druhou účastí na festivalu „Cori di Europa v Itálii.

www.canticabohemica.cz

  • Komorní sbor Resonance

Pražský komorní sbor Resonance pro zpěváky od 15 let je mladším sourozencem dětského sboru Prážata, který vznikl v roce 1984. Vede jej Mgr. Miloslava Pospíšilová, která je současně uměleckým vedoucím obou sborů. Repertoár sboru obsahuje díla všech hudebních období až po současnost, umělecké úpravy lidových písní, skladby s vánoční tématikou, černošské spirituály a další.

www.prazata.cz