Předprogram Světových dní mládeže ve Španělsku

Jana Michálková 15.srpna 2011

Předprogram Světových dní mládeže ve ŠpanělskuPo čtyřech dnech kultury, turistiky, slunce a modliteb v Tarragoně se česká výprava vydává na Světové dny mládeže do Madridu.

14. 8. 2011 Madrid

Tisíce poutníků z České republiky byly v předešlých dnech hosty španělské diecéze Tarragona, kde se připravovaly na nadcházející setkání s papežem a s mládeží z celého světa. V programu byla kromě modliteb, adorací a mší svatých také příležitost odpočinout si u moře a navštívit historické části města.

Katalánsko poutníkům otevřelo náruč a dveře muzeí i mnohých starověkých památek zapsaných na seznamu UNESCO; mladí se tak mohli zdarma podívat do amfiteátru, na Forum Romanum nebo na římské hradby. Místní dobrovolníci byli českým návštěvníkům k dispozici jako průvodci a animovali také páteční kulturní program, na kterém se mimo jiné představila i česká folklórní skupina Dúbrava.

V sobotu byli poutníci přivítáni v Barceloně, kde se setkali s dalšími mezinárodními skupinami katalánského předprogramu. Kardinál Carles Gordo, který zde sloužil mši svatou pro bezmála 40 tisíc poutníků, povzbuzoval mladé k tomu, aby svou víru nechali proměnit Kristem, jako proměnil vodu ve víno v Káni Galilejské. Večer se pak barcelonské Forum rozeznělo tóny hudebních skupin Gen Rosso a Please. Hostitelská diecéze Tarragona se se svými mladými návštěvníky rozloučila v neděli večer v Tarraco aréně velkolepou animovanou mší, které se zúčastnilo na 14 tisíc poutníků z České republiky, Španělska, Itálie, Kanady a dalších zemí. Sloužil ji tarragonský arcibiskup Jaume Pujol Balcells společně s dalšími biskupy, mezi nimi i plzeňským biskupem Františkem Radkovským. Po mši následovalo divadelní představení o dějinách křesťanství v Tarragoně.

Dnes se česká skupina přesouvá do Madridu, kde budou zítra oficiálně zahájeny Světové dny mládeže.

Anežka Hesová, tisková mluvčí Českého centra v Madridu


Obr

Mše sv. s tarragonským arcibiskupem Jaume Pujol Balcells, foto: Vojtěch Podstavek

 

Obr

Česká polka na kulturním programu v Tarragoně, foto: Vojtěch Podstavek