Prezident ČR Václav Klaus na návštěvě Libereckého kraje

Martin Flosman 18.dubna 2011

Prezident ČR Václav Klaus na návštěvě Libereckého krajeTřídenní oficiální návštěvu Libereckého kraje zahájil dnes prezident České republiky Václav Klaus s chotí. Prezidentský pár přivítal před sídlem Libereckého kraje hejtman Stanislav Eichler, na jehož pozvání prezident republiky s chotí Liberecký kraj navštívil.

„Je mi velkou ctí, že mohu přivítat prezidentský pár. Já i celá Rada Libereckého kraje si ceníme povzbudivé návštěvy pana prezidenta vloni v srpnu, kdy nás postihla největší přírodní tragédie v historii Libereckého kraje v podobě bleskových povodní, s jejichž následky se potýkáme dosud. Věřím, že při dnešní návštěvě, ačkoli u nás pan prezident není poprvé, bude pro něj tato návštěva v mnoha směrech opět nová a zajímavá, a že pana prezidenta zavedeme na místa, která pro něj budou i v pozdějších vzpomínkách synonymem nového poznání, radosti a dobré pohody, řekl v úvodním projevu hejtman Libereckého kraje.

V multimediálním sále Krajského úřadu LK se uskutečnilo setkání se senátory a poslanci za Liberecký kraj, starosty obcí Libereckého kraje a dalšími hosty. Litoměřickou diecézi zde zastupoval katedrální probošt J. M. P. Jiří Hladík OCr. Prezident republiky zde pronesl úvodní slovo a odpovídal na dotazy přítomných. Vyjádřil také přání prohlédnout si místa zasažená povodní, aby mohl posoudit, jak pokračuje obnova území Libereckého kraje.

Po návštěvě sídla Libereckého kraje pokračoval prezidentský pár v doprovodu hejtmana LK do Jablonného v Podještědí, kde jej přivítal starosta města Petr Sadílek, litoměřický biskup Mons. Jan Baxant a rektor Baziliky minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy P. Jan Rajlich OP.

Prezident republiky pozdravil občany Jablonného, prohlédl si baziliku a vyslechl výklad P. Rajlicha týkající se architektury baziliky a její výzdoby, života a významu světice Paní Zdislavy a historie a činnosti dominikánského řádu. V kryptě baziliky pak osobně položil kytici ke hrobu sv. Zdislavy z Lemberka.

Dalším zastavením prvního dne prezidentské návštěvy Libereckého kraje bylo město Zákupy, kde prezidentský pár vítalo zaplněné náměstí v čele se starostou Radkem Lípou. Prezident republiky společně s hejtmanem ocenil práci Sboru dobrovolných hasičů Zákupy, a to nejen při loňských povodních. Prezidentský pár poté pokračoval prohlídkou společnosti Mega a.s. Ralsko a návštěvou měst Osečná a Český Dub.

Zítra, v úterý 19. dubna, se litoměřický biskup Mons. Jan Baxant zúčastní v Jablonci nad Nisou oběda s prezidentským párem, představiteli liberecké Technické univerzity a dalšími významnými hosty a představiteli Libereckého kraje.

 

navsteva_baziliky_v_Jabonnem_v_Podjestedi.jpg navsteva_baziliky_v_Jabonnem_v_Podjestedis.jpg