Prohlášení biskupů Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu

Milena Davídková 19.března 2024

273604Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) vydala ve středu 13. března prohlášení k volbám do Evropského parlamentu, které se budou konat 6.-9. června 2024. Vyzývá v něm všechny občany, zejména katolíky, aby se na volby zodpovědně připravili a svůj hlas dali těm kandidátům, kteří podporují křesťanské hodnoty i společný evropský projekt.


"Víme, že Evropská unie není dokonalá a že mnohé její politické a právní návrhy nejsou v souladu s křesťanskými hodnotami a s očekáváním mnoha jejích obyvatel, ale věříme, že jsme povoláni přispět k jejímu zlepšení a vylepšit ji nástroji, které nám demokracie nabízí," stojí v prohlášení biskupů, které pokračuje: "Je naší odpovědností, abychom v nadcházejících volbách učinili co nejlepší volbu, a to i s ohledem na náročnou a nejistou dobu, kterou Evropa a svět prožívají."

Tímto prohlášením biskupové COMECE znovu vyjadřují svou podporu evropskému projektu: "Evropy sjednocené v rozmanitosti, silné, demokratické, svobodné, mírové, prosperující a spravedlivé, za kterou cítí odpovědnost".

Poselství je určeno také mladým lidem, z nichž mnozí budou volit poprvé. "Vyzýváme mladé lidi, aby v nadcházejících evropských volbách využili svého hlasu a vybudovali tak Evropu, která zajistí jejich budoucnost a naplní jejich skutečné touhy," uvádí se dále v prohlášení. Biskupové rovněž povzbuzují mladé evropské katolíky, kteří cítí výzvu angažovat se v politice, aby se dobře připravili jak intelektuálně, tak morálně, aby mohli přispět ke společnému dobru v duchu služby společnosti.

Prohlášení podepsali všichni biskupové delegovaní biskupskými konferencemi zemí  EU při COMECE. Českou republiku zastupuje královéhradecký biskup Jan Vokál.

Český překlad prohlášení ke stažení

Zdroj: COMECE, cirkev.cz, ilustrační foto