Putovní výstava v Loretě Rumburk připomíná prvního českého salesiána

Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka ŘKF - děkanství Rumburk 5.března 2014

Putovní výstava v Loretě Rumburk připomíná prvního českého salesiánaDo Lorety Rumburk v březnu zavítala putovní výstava o prvním českém salesiánovi. Seznámení se životem a dílem patera Ignáce Stuchlého připravilo řeholní společenství Salesiáni Dona Boska.

 

Deset výstavních panelů v křížové chodbě Lorety přibližuje osudy Ignáce Stuchlého (1869-1953), který se narodil v Horním Slezsku, studoval v Itálii a od roku 1927 působil v Československu jako první salesián na českém území. S jeho životem je spjat především Fryšták, kde se nachází Muzeum Ignáce Stuchlého.

Pater I. Stuchlý je znám jako kněz, stavitel, hospodář a první představitel samostatné československé salesiánské provincie. Návštěvníci putovní výstavy si o něm mohou z Lorety Rumburk odnést doprovodné propagační materiály, nebo si vyplnit dvoustránkový kvíz, inspirovaný jeho osudem.

Výstavu pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk. Rozsahem nevelká, ale velmi obsažná výstava se v Rumburku představí pouze v omezeném termínu. Přístupná je od 4. do 15. března 2014, od úterý do soboty mezi 9. až 16. hodinou. Vstupné je 50 Kč, snížené 25 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Rumburk byl záměrně vybrán jako jedna ze zastávek této putovní výstavy. Od roku 1992 na zdejší katolické faře působí salesiánská komunita. Salesiánští kněží spravují římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově, Starých Křečanech a Brtníkách. Putovní výstavu o P. Ignáci Stuchlém doplňuje doprovodná výstava připravená občanským sdružením Salesiánský klub mládeže Rumburk - Jiříkov. Šest výstavních panelů představuje základní informace o salesiánské komunitě na Šluknovsku a prostřednictvím fotografií přibližuje jednotlivé aktivity, zajišťované Salesiánským klubem mládeže Rumburk - Jiříkov. Ten v Rumburku a Jiříkově poskytuje zázemí, podporu a odbornou pomoc dětem a mládeži v nepříznivé sociální situaci. Občanské sdružení zajišťuje mj. provoz nízkoprahového klubu Zavináč, činnost mateřského centra Koťátko, volnočasové aktivity v klubu v Jiříkově a probační programy pro mladistvé ze Šluknovska, kteří se dostali do střetu se zákonem.

Zatímco výstava o pateru I. Stuchlém v Loretě Rumburk končí 15. března a poté poputuje do Českých Budějovic, výstava o rumburské salesiánské komunitě a Salesiánském klubu mládeže Rumburk - Jiříkov potrvá až do 27. března 2014.

 

Loreta

Foto Klára Mágrová