Radio Proglas slaví 15. výročí vysílání

Marie Koscelníková 8.prosince 2010

Radio Proglas slaví 15. výročí vysíláníPracovníci Radia Proglas s ředitelem Mons. Martinem Holíkem poděkovali za zdar společného díla při slavnostní děkovné mši svaté ve středu 8. prosince 2010 v katedrále sv. Petra a Pavla na brněnském Petrově. Hlavním celebrantem byl biskup Mons. Vojtěch Cikrle. Radio Proglas je rozhlasová stanice rodinného typu založená na tradičních křesťanských hodnotách vysílající bez reklam.

 

 

Litoměřické regionální studio radia Proglas Štěpán bylo otevřeno v září 2003 v budově bývalého Teologického konviktu (dnes DDKT) v Litoměřicích. U jeho zrodu stáli R.D. Martin Davídek a Marie Koscelníková. Studio nese jméno nezapomenutelného litoměřického biskupa Štěpána kardinála Trochty.

Pozvání na různé akce pořádané v litoměřické diecézi ze studia Štěpán si můžete poslechnout vždy ve středu od 14.30 hodin v pořadu Písničky a pozvánky. Jeden večer v měsíci od 22.00 hodin patří rozhovoru na zajímavé aktuální téma s hostem, který se v dalším týdnu reprízuje. Do vysílání studio přispívá i zprávami a krátkými reportážemi z litoměřické diecéze. Pro posluchače je vždy zajímavá Myšlenka na den většinou v podání litoměřického biskupa, nebo jiné osobnosti. Regionální studio se svými příspěvky podílí i v dalších pořadech.

Výběr z přehledu pořadů Proglasu pravidelně zařazuje časopis litoměřické diecéze Zdislava.

 

Radio Proglas vysílá a licenci vlastní od roku 1995. Vznikl v Brně z iniciativy skupiny křesťanů v čele s katolickým knězem Mons. Martinem Holíkem a s podporou brněnského biskupa i dalších ordinářů českých a moravských diecézí. O slavnosti Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince 1995 byl spuštěn vysílač na Svatém Hostýně. Proglas mohli zachytit první posluchači na území dnešního Olomouckého a Zlínského kraje.

V následujícím desetiletí se postupně připojovala další místa, odkud mohli lidé přijímat signál Proglasu. Dnes pokrývá přes 80 procent území republiky, v příštím roce už to bude necelých 94 procent.


Proglas je možné v litoměřické diecézi naladit na frekvenci 97,9 FM z Ještědu. Vysílání rádia můžete najít také v nabídce kabelových společností po celém území naší vlasti, naladit prostřednictvím internetu nebo skrze satelit. Informace najdete na www.proglas.cz. Jestliže máte zájem dostávat zdarma podrobný program vysílání Proglasu přímo do vaší e-mailové schránky, stačí o něj požádat na adrese redakce@proglas.cz.

 

U původní myšlenky na křesťanskou rozhlasovou stanici stála jen hrstka lidí. Na začátku tvořilo tým dvanáct pracovníků, kteří připravovali vysílání 18 hodin denně. K celodennímu vysílání Proglas dospěl o dva roky později. Dnes je do díla křesťanské rozhlasové stanice přímo zapojeno asi 50 osob, dále na 150 stálých externistů, přes 1000 aktivních tzv. KaPrů (Kamarádů Proglasu), 22 000 členů Klubu přátel Proglasu a kolem 150 000 pravidelných posluchačů. Jim patří dík za finanční i modlitební podporu.

Pořady pro ně připravují redaktoři v Brně a dalších šesti regionálních studií - v Praze, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Litoměřicích a Českých Budějovicích. Při tvorbě pořadů spolupracují křesťané z více církví.

Jedná se o rodinné rádio, které vede k úctě ke kulturnímu dědictví a podporuje vzdělání a dobrý životní styl. Napomáhá vytváření občanské společnosti, podporuje vzájemnou snášenlivost rasovou, konfesní i kulturní, vede k úctě k životu, náboženské víře a dobrým mravům. Je nezávislé na politických nebo ekonomických subjektech. Program tvoří náboženské, kulturní, vzdělávací, zpravodajské i zábavní pořady. Vyberou si z nich děti, mladí, dospělí i senioři. Oblíbené a diváky oceňované jsou zejména přenosy bohoslužeb a čas vyhrazený pro modlitbu. Po hudební stránce Proglas nabízí duchovní, klasické, folklorní i populární písně a skladby.

Název Proglas upomíná na nejstarší staroslověnskou literární památku. Předzpěv tohoto jména složil svatý Konstantin jako úvod k vlastnímu překladu čtyř evangelií do staroslověnštiny, kterou roku 863 přinesl se svým bratem Metodějem na Velkou Moravu.

Co by řekl ředitel Proglasu Mons. Martin Holík k patnácti letům vysílání? „Řekl by velké díky všem, od malých po velké, od mladých po seniory, od nových po nejzasloužilejší - za neokázalé a vytrvalé svědectví o svém vztahu k Bohu i k lidem skrze užívání modrého kamínku do mozaiky života. Kamínku, který se jmenuje Radio Proglas.